Reklama

Wyniki za nami, Irak przed nami

Opublikowane w miarę dobre wyniki firm za czwarty kwartał minionego roku odchodzą już powoli w zapomnienie. Inwestorzy, nie widząc oznak znacznego ożywienia w gospodarce, oczekują z niecierpliwością rozwiązania kwestii irackiej oraz nowych informacji, które mogą ruszyć rynek z odrętwienia.

Publikacja: 08.03.2003 08:50

Mijający tydzień nie przyniósł zmiany średnioterminowego trendu spadkowego na GPW. Zdecydowana większość notowanych na giełdzie spółek opublikowała natomiast wyniki finansowe za IV kwartał 2002 r. Większość z nich osiągnęła rezultaty lepsze od zaprezentowanych rok wcześniej. Pierwsze sygnały poprawy na poziomie sprzedaży i zysków są widoczne w firmach wytwarzających dobra konsumpcyjne, co powinno poprawić sytuację w sektorze producentów dóbr inwestycyjnych. Spółki giełdowe w ujęciu sumarycznym zanotowały wzrost rentowności aktywów (ROA) i rentowności kapitałów własnych (ROE), przy zachowaniu wskaźnika zadłużenia na akceptowalnym poziomie. Takie tendencje dają powody do niewielkiego optymizmu, co może zaowocować większą chęcią do zakupu wybranych akcji z GPW.

Popyt wewnętrzny i eksport motorem wzrostu

Wiedza dotycząca wyników finansowych spółek giełdowych pozwala podjąć próbę zdiagnozowania w dużym przybliżeniu aktualnego stanu polskiej ekonomii. Wynika z niej, że obecnie mamy do czynienia z powolnym ożywieniem gospodarki, której motorem są popyt wewnętrzny oraz rosnący eksport. Jeżeli te tendencje utrzymają się, to można oczekiwać poprawy w sprzedaży i zyskach również w innych sektorach. Rozwiązanie niepewności związanych z ewentualną wojną w Iraku mogłoby

tchnąć "nowego ducha" w serca zachodnich konsumentów, co utrzymałoby popyt na polskie towary.

Liderzy giełdy bez rewelacji

Reklama
Reklama

Bardzo dobre wyniki wśród uczestników WIG20 podały Świecie, Kęty, Dębica (negatywnie rozczarowała natomiast Amica) oraz z sektora bankowego BZ WBK. Generalnie banki reprezentowane licznie w indeksie "blue chipów" rozczarowały inwestorów. Gorsze od oczekiwań zyski zaprezentowały BPH PBK oraz Pekao, a straty w IV kwartale pokazały BRE oraz Millennium. Niezłe rezultaty osiągnęły "tuzy warszawskiego parkietu" - Telekomunikacja Polska, PKN Orlen oraz KGHM. Niestety, pojawiające się pogłoski o możliwym dokapitalizowaniu akcjami spółek Skarbu Państwa zneutralizowały pozytywny wydźwięk raportów finansowych tych spółek. Także pozytywnie zaskoczyły wynikami PGF, Farmacol oraz ComArch, co nie miało jednak dużego przełożenia na zachowania kursów ich akcji. Pozostałe spółki, uczestnicy indeksu WIG20, niestety rozczarowały prezentacją swoich osiągnięć, co nie poprawiło lekko negatywnego obrazu minionego tygodnia.

Wezwania i oczekiwania

Opadły już emocje związane z publikacją wyników największych spółek. Rynek szybko zapomina o przeszłości, starając się odgadnąć przyszłe trendy. Co więc czeka nas w przyszłym tygodniu? Będziemy mieli rzadko zdarzającą się sytuację na GPW, tj. rozpoczęcie przyjmowania zapisów w ogłoszonych w mijającym tygodniu aż trzech wezwaniach (10 marca - Elzab, 11- Kruszwica i 12 - Hydrobudowa Śląsk). Wagę tych wydarzeń zmniejsza niewielka płynność papierów tych firm. Z kolei 13 marca odbędzie się zgromadzenie w postępowaniu układowym Howella oraz rozprawa w sprawie upadłości LTL w sądzie gospodarczym. Tego typu wydarzenia stają się, niestety, udziałem wielu spółek, mających kłopoty ze spłatą swoich wierzytelności. Bardziej optymistycznie będzie przebiegało NZWA spółki LPP, (która zaprezentowała bardzo dobre wyniki za IV kwartał i cały 2002 rok), które ma zadecydować o emisji do 250 tys. akcji oferowanych w ofercie publicznej. Ewentualne pozyskane środki spółka chce przeznaczyć na dalszy rozwój. Jeżeli będzie to czynić równie skutecznie jak do tej pory, to może stać się wzorem dla innych firm myślących o pozyskaniu kapitału na rozwój działalności z GPW w Warszawie.W piątek, 14 marca zostanie podany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym, który jeżeli nadal będzie na niskim poziomie, ożywi nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych przez RPP na marcowym posiedzeniu, (prawdopodobieństwo takiej decyzji wzrosło po ostatniej obniżce o 25 pkt bazowych stóp procentowych przez EBC). W nadchodzącym tygodniu oczy inwestorów zwrócone będą głównie na wydarzenia polityczne (kwestia Iraku, problemy naszego rządu mniejszościowego), których wydźwięk może ruszyć giełdę w Warszawie w stronę trwalszego trendu.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama