Wskaźnik optymizmu wzrósł w większości podgrup. Jedynymi wyjątkami są osoby z wykształceniem wyższym (spadek o 2,4 punkta) oraz Polacy w wieku 30-45 lat (-0,4 punkta).

Największy wzrost zanotowano w grupie badanych z niskimi dochodami (+13,4 punkta), wśród mieszkańców wsi (+7,7), osób z wykształceniem zasadniczym oraz Polaków w wieku powyżej 45 lat (w obu grupach +7,1).

Do 56% (z 53% w marcu) wzrósł odsetek Polaków, którzy zauważyli pogorszenie się stanu gospodarki Polski w ciągu ostatniego roku. Poprawę w tym okresie zauważyło tylko 5% badanych (wzrost o 1%). Spadła natomiast - z 40% w marcu do 36% w kwietniu - liczba osób obawiających się dalszego pogorszenia kondycji państwa w ciągu najbliższego roku.(ISB)