Z ankiety agencji ISB wynika, że większość analityków spodziewa się, iż w czerwcu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych w czerwcu. Na koniec roku podstawowa stopa procentowa może spaść do 4,5-5,0%, a za rok - nawet poniżej 4,0%, szacują ekonomiści.
Obecnie, po tym jak RPP na każdym ze swych pięciu tegorocznych posiedzeń obniżała podstawową stopę procentową o 25 pb, wynosi ona 5,50%.
CZERWCOWA DECYZJA RPP ZALEŻY OD ROZWOJU SYTUACJI
Decyzja RPP w czerwcu będzie zależała od rozwoju bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej, w tym głównie deklaracji nowego koordynatora polityki gospodarczej rządu Jerzego Hausnera i nowego ministra finansów Andrzeja Raczko dotyczącego przyszłorocznego budżetu.
"W tej chwili, gdyby miało się odbywać posiedzenie, przeszkody do obniżki stóp procentowych byłyby zbyt znaczne. Praktycznie nie wiemy nic na temat przyszłorocznego budżetu" - powiedział Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.