Po naukę do Niemiec

Studenci coraz chętniej decydują się na odbycie części nauki na uczelniach zagranicznych. Uczestnicy stypendium nie tylko mają okazję podszkolić umiejętności językowe i poznać kulturę innego kraju, ale zyskują również w oczach przyszłego pracodawcy.

Publikacja: 18.12.2003 08:53

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) kieruje ofertę do studentów i absolwentów. Obejmuje zarówno wakacyjne kursy językowe, jak i regularną naukę w czasie studiów.

Trzy propozycje DAAD

Studenci, którzy władają językiem niemieckim przynajmniej w stopniu podstawowym, mogą ubiegać się o stypendium na wakacyjny kurs języka niemieckiego. Jest on świetną okazją do poznania Niemiec. Zwiedzanie najczęściej odbywa się w ramach tzw. podróży grupowej, organizowanej przez samych uczestników.

O stypendium semestralne mogą ubiegać się tylko studenci germanistyki. Germaniści piszący pracę magisterską mogą wyjechać na 1-3 miesiące, aby w Niemczech zgromadzić materiały naukowe.

Zupełnie innym rodzajem stypendium jest oferta dla absolwentów wszystkich kierunków, którzy chcieliby uzyskać na jednej z niemieckich uczelni tytuł magistra (Master) lub podjąć studia podyplomowe. Czas trwania stypendium to 10-24 miesięcy. Jednak stypendia przyznawane są początkowo na jeden rok akademicki i mogą być przedłużone do końca studiów pod warunkiem osiągnięcia dobrych wyników przez studenta. Wysokość stypendium wydaje się bardzo atrakcyjna. Uczestnik dostanie 715 euro miesięcznie (a nawet 975 euro dla absolwentów z dwuletnim stażem naukowym). Stypendium nie obejmuje natomiast pobieranego przez niektóre uczelnie czesnego. Możliwe jednak są dopłaty do wynajmowanego mieszkania.

Oczywistym warunkiem ubiegania się o stypendium jest dobra znajomość języka niemieckiego. Wyjątki możliwe są na studiach z wykładowym językiem angielskim. Limit wieku kandydata to 32 lata. Ubiegać o stypendium mogą się już studenci ostatniego (piątego) roku studiów. Warunkiem jest przedstawienie naukowych osiągnięć i odpowiednie umotywowanie do studiów w Niemczech. Co roku stypendia DAAD cieszą się dużym zainteresowaniem.

Z GFPS zimą i latem

GFPS-Polska i organizacje partnerskie GFPS e.V. i Janua I.r to organizacje pozarządowe, które postawiły sobie za cel wspieranie polsko-niemiecko-czeskiej współpracy naukowej i kulturalnej.

Stypendia przyznawane przez GFPS trwają 6 miesięcy i mogą być przyznane na semestr letni, (który w Niemczech trwa od kwietnia do września) lub zimowy (od października do końca marca). O stypendium mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli przynajmniej III rok studiów, nie ukończyli 30. roku życia, wyróżniają się wynikami w nauce, są zainteresowani działalnością badawczą oraz będą gotowi promować kontakty polsko-niemieckie.

Od kandydatów oczekuje się bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego zarówno w mowie, jak i piśmie. Miejsce studiów zależy w dużej mierze od preferencji studenta. Oferta obejmuje m.in. Akwizgran, Berlin, Bochum, Bonn, Bremę, Drezno, Fryburg, Hamburg, Heidelberg, Getyngę, Kolonię, Lipsk, Marburg, Moguncję, Monaster i Monachium.

Stypendium, które trafi do kieszeni studenta to 335 euro, w tym 50 euro na podręczniki. Oprócz tego student otrzyma również ubezpieczenie lekarskie, czynsz oraz udział w trzydniowym seminarium we Vlotho.

Rekrutacja na stypendium przeprowadzana jest dwa razy w roku - wiosną i późną jesienią. Kandydaci starający się o stypendium zimowe powinni składać aplikacje do 15 kwietnia. Proces rekrutacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym Komisja Kwalifikacyjna GFPS ocenia nadesłane aplikacje, w drugim - przeprowadza rozmowę z wyłonionymi kandydatami.

Do kiedy

wnioskować

o stypendia?

- Stypendia na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich:

15 stycznia 2004 / 15 kwietnia 2004 / 15 lipca 2004 / 15 września 2004 r.

- Stypendia krótkoterminowe dla studentów germanistyki ostatniego roku:

30 stycznia 2004 r.

- Stypendia roczne na uczestnictwo w międzynarodowym programie dla absolwentów prawa:

10 lutego 2004 r.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego