A może własna firma?

W obliczu ogromnej konkurencji na rynku pracy i rosnących wymagań pracodawców warto rozważyć założenie własnej firmy. Na pierwszy rzut studenckiego oka może się to wydawać niewykonalne. Najważniejsze pytanie, jakie się nasuwa, to skąd wziąć fundusze na rozkręcenie biznesu?

Publikacja: 06.01.2004 09:14

Kredyt bankowy raczej nie wchodzi w grę, gdyż każdy bank wymaga od przedsiębiorcy solidnej historii kredytowej oraz własnego wkładu, nie wspominając o bardzo wysokim oprocentowaniu.

Skąd pieniądze?

Na szczęście finansowanie własnego przedsięwzięcia przestaje być przeszkodą nie do pokonania. W Polsce działa kilkadziesiąt organizacji mikropożyczkowych o zasięgu terytorialnym. Przedsiębiorców aktywnie wspiera też Bank Gospodarstwa Krajowego, który udziela gwarancji i pożyczek.

Mikropożyczki skierowane są do małych firm i osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Oferta takich organizacji nie kończy się na udzieleniu pożyczki, często oferują też doradztwo biznesowe.

Absolwenci i pracodawcy zatrudniający absolwentów mogą uzyskać w BGK pożyczkę od 5 tys. do 40 tys. zł. Pożyczka ma służyć na rozpoczęcie działalności, a w przypadku pracodawcy na utworzenie nowego miejsca pracy dla absolwenta. Program ten nazywa się "Praca dla absolwentów".

Jednym z najbardziej znanych funduszy wspierających sektor małych przedsiębiorstw jest Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, który oferuje pożyczki w ramach Funduszu Mikro. Pożyczki oferowane są m.in. absolwentom na uruchomienie własnego biznesu. Fundusz ten ma przedstawicielstwa w 31 miastach.

Pieniądze na założenie firmy można też uzyskać z Inicjatywy Mikro. Pożyczka przeznaczona jest na cele inwestycyjne, a jej kwota wynosi od 1 tys. do 30 tys. zł. Fundusze w formie nisko oprocentowanej pożyczki oferuje również Fundusz Pracy.

Zanim zaczniesz działalność

Wiadomo, że rozpoczynając własną działalność łatwo wpaść w gąszcz formalności. Pierwszy krok na drodze do własnego biznesu to rejestracja działalności w urzędzie miasta lub gminy. Aby się zarejestrować, wystarczy dowód osobisty i 100 złotych opłaty. Od początku roku nie musimy już osobiście udawać się do Głównego Urzędu Statystycznego po numer Regon. Odpowiedni wniosek o nadanie tego numeru możemy złożyć podczas rejestracji w urzędzie gminy. Tutaj też złożymy dokumenty rejestracyjne do urzędu skarbowego.

Osobiście musimy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy tam zarejestrować nie tylko własną firmę jako płatnika (na formularzu ZUS ZFA), ale także siebie (ZUS ZUA). Należy pamiętać, że każdy absolwent jest zwolniony ze składek na ubezpieczenie emerytalne na 12 miesięcy.

Nawet jeśli nie zamierzasz założyć własnej firmy, może okazać się, że będziesz zainteresowany samozatrudnieniem. Wtedy będziesz jednak musiał zarejestrować działalność gospodarczą, ale może ci się to opłacić. Po wprowadzeniu liniowej stawki podatku dochodowego dla małych firm ta forma zatrudnienia może zachęcać pracodawców do współpracy z jednoosobowymi przedsiębiorstwami, np. na zasadzie outsourcingu.

Warto rozważyć więc założenie własnej firmy. Porady można zasięgnąć m.in. w Biurach Karier, które zlokalizowane są na uczelniach, lub w serwisie "Pierwsza praca". Doradztwem zajmują się również fundusze oferujące pożyczki.

Przydatne linki: www.1praca.gov.pl;

www.funduszmikro.com.pl; www.inicjatywamikro.pl

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego