Zostań wolontariuszem

Chęć zdobycia doświadczenia sprawia, że konkurencja wśród studentów o miejsca na praktykach i stażach jest ogromna. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej angażują się również w działalność społeczną. Już ponad 20% osób w wieku 20-25 lat pracowało jako wolontariusze.

Publikacja: 10.01.2004 09:22

Wolontariusze oferują innym swój czas i wiedzę, w zamian nie otrzymując pensji. Ich wynagrodzeniem jest satysfakcja, doświadczenie i nowe znajomości. Wolontariat może być świetną okazją do nabycia podstawowych umiejętności wymaganych przez pracodawcę, takich jak praca w grupie, organizacja, odpowiedzialność i lojalność.

Wolontariat został uregulowany prawnie, a wolontariusz może otrzymać określone świadczenia, np. z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń. Ponadto wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Najprostsza droga do wolontariatu to Centrum Wolontariatu. Pośredniczy ono między wolontariuszami a organizacjami. Można też skorzystać z internetowego serwisu organizacji Klon Jawor. Najwięcej ofert mają dla studentów organizacje pozarządowe, choć nie tylko. Bezpłatną współpracą zainteresowana jest również administracja publiczna.

Największą gratką jest wolontariat połączony z wyjazdem za granicę. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno dostać się do takiego programu. Z reguły wystarczy znajomość języka angielskiego lub/i podstaw języka kraju, do którego planowany jest wyjazd. Najistotniejsze jest to, że wolontariusz nie ponosi żadnych kosztów, czasem może otrzymać "kieszonkowe" od organizacji.

Wolontariat propaguje także Unia Europejska. Jej programy w Polsce realizuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Umożliwia wyjazdy do wszystkich krajów członkowskich. Wolontariuszami mogą zostać osoby w wieku 18-25 lat. Aby wziąć udział w programie, należy przesłać Fundacji swój życiorys, list motywacyjny, krótkie referencje i potwierdzenie działalności społecznej.

Również Program Młodzież oferuje programy wolontariackie w krajach UE. Wymagania są podobne jak w przypadku Fundacji Schumana.

Wyjazd trwa przeważnie 12 miesięcy. Po zakończeniu pobytu można zwrócić się do Agencji Programu Młodzież o przyznanie środków na realizację wymyślonego przez nas projektu, mającego bezpośredni związek z odbytym wolontariatem. Wniosek można złożyć w każdym państwie programu, a przyznane środki mogą sięgnąć nawet 5 tys. euro.

Nieco krótsze wyjazdy proponuje stowarzyszenie "Jeden świat". Procedura kwalifikacji jest bardzo podobna jak w programie Młodzież, jednak każdy uczestnik sam pokrywa koszty wyjazdu. Wyjechać można m.in. do Czech, Finlandii, Grecji, Indii, Irlandii, Włoch czy Szwajcarii.

Przydatne linki: www.klon.org.pl, www.schuman.org.pl,

www.jedenswiat.org.pl, www.youth.org.pl

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego