Dla aktywnych

Masz pomysł na projekt, chcesz czegoś dokonać? A może jesteś gotów spróbować swoich sił jako wolontariusz za granicą? Z pomocą może Ci przyjść Program "Młodzież".

Publikacja: 24.01.2004 09:37

Program "Młodzież" to propozycja dla aktywnych i pomysłowych. Skierowany jest do osób w wieku 15-25 lat, chcących zrealizować projekt i szukających partnerów oraz źródeł finansowania. Obok "Socratesa" i "Leonarda da Vinci" stanowi jeden z głównych programów edukacyjnych Unii Europejskiej, choć niewątpliwie ustępuje im rozgłosem.

Wybierz swoją akcję

Program ma na celu umożliwienie młodzieży nawiązywanie międzynarodowych kontaktów oraz wymianę doświadczeń. Składa się z pięciu akcji (patrz tabela). Zapoznajcie się z nimi i zdecydujcie, która najbardziej odpowiada wizji przedsięwzięcia, które chcecie realizować. Projekty powinny przygotowywać uczestników do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, przeciwdziałać dyskryminacji, kształtować postawy odpowiedzialności za sprawy lokalne. - Uczestnicy programu po zakończeniu przedsięwzięcia powinni być bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenia - mówi Wawrzyniec Pater z Narodowej Agencji Programu "Młodzież", odpowiadający za jego promocję.

Praca najczęściej polega na działaniu w grupie. Projekty mogą składać organizacje i instytucje. Zespoły nieformalne natomiast działają za pośrednictwem tzw. organizacji wspierających, które składają wniosek w ich imieniu.

Komitet Selekcyjny

zdecyduje

Jeśli macie już koncepcję przedsięwzięcia, czas wypełnić odpowiedni wniosek. Jedną z najważniejszych jego części stanowi budżet. Nierzetelna kalkulacja finansów może przyczynić się do odrzucenia - nawet najlepszego - pomysłu jeszcze w fazie wstępnej selekcji.

Ostateczną decyzję o wyborze projektów oraz wysokości dofinansowania podejmuje Komitet Selekcyjny. Musicie na nią poczekać od 6 do 8 tygodni od momentu złożenia wniosku. W przypadku pozytywnej oceny, zostaniecie zaproszeni do podpisania umowy, w której zobowiążecie się zrealizować projekt, a Narodowa Agencja zagwarantuje przekazanie grantu. Po wykonaniu zadania należy sporządzić raport merytoryczny i finansowy.

Nowy rok, nowe możliwości

Należy mieć również świadomość ograniczeń. Nie każdy bowiem projekt może zostać sfinansowany. Do takich należą kursy językowe, przedsięwzięcia w dziedzinie turystyki czy uczestnictwo w przedstawieniach i festiwalach. Ponadto pomocy nie uzyskają żadne projekty nastawione na zysk.

Jednak w 2004 roku szanse na zatwierdzenie składanych wniosków rosną. Budżet programu zwiększył się blisko dwukrotnie i wynosi ponad 6 milionów euro. - Wstąpienie do Unii Europejskiej otwiera przed nami możliwości zarezerwowane dotychczas jedynie dla młodzieży z krajów członkowskich - mówi W. Pater. - Współpraca z innymi krajami przystępującymi do Wspólnoty nie wymaga już uczestnictwa partnerów z państw dotychczasowej Piętnastki - dodaje.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego