Reklama

Prezes Arksteelu w radzie Ropczyc

Dywidenda i zmiany w radzie nadzorczej - to najważniejsze dla inwestorów decyzje ZWZA Zakładów Magnezytowych Ropczyce. Wśród osób nadzorujących przedsiębiorstwo znalazł się prezes Arksteelu.

Publikacja: 22.06.2004 09:17

Po raz pierwszy w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy producenta materiałów ogniotrwałych uczestniczyła firma menedżerska - ZM Invest. Przejęła niedawno pakiet akcji giełdowej spółki od Skarbu Państwa. Na ZWZA dysponowała prawie 1,2 mln akcji i głosów, podczas gdy w sumie na walne zgromadzenie zarejestrowano 1,66 mln papierów.

Odmieniona rada

ZWZA podzieliło ubiegłoroczny zysk. Wyniósł ponad 5,8 mln zł. Około 1,38 mln zł dostaną akcjonariusze w postaci dywidendy (30 groszy na akcję). Reszta zasili kapitał zapasowy. Prawo do dywidendy zostanie ustalone 9 lipca, wypłata nastąpi 27 lipca.

Akcjonariusze udzielili skwitowania zarządowi i radzie nadzorczej. W tej ostatniej zaszły jednak zmiany. Wśród nadzorców znaleźli się: Adam Górecki, Krzysztof Mazur oraz Konstanty Lytvynov. Adam Górecki jest od 1999 roku partnerem i wiceprezesem Pekao Access Sp. z o.o. Równocześnie pełni funkcję szefa Pionu Pozyskiwania Finansowania. Krzysztof Mazur od listopada 2003 roku pracuje w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Bank kredytował zakup akcji Ropczyc przez ZM Invest.

Konstanty Lytvynov jest prezesem Arksteelu (wcześniej, w latach 1999-2003 r., był wiceradcą handlowym Ambasady Ukrainy w Polsce). Stanowisko piastuje od niedawna. Objął je w związku z zamiarem przejęcia giełdowej spółki (d. Pekpol) przez ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu.

Reklama
Reklama

Co na to LNM?

Kluczowy projekt Związku w Polsce dotyczył zakupu Huty Częstochowa. Rywalizację wygrał jednak LNM, co wywołało ostre protesty władz ukraińskich. Ministerstwo Skarbu Państwa unieważniło niedawno przetarg prywatyzacyjny i rozpisało nowy. W efekcie Związek Przemysłowy Donbasu będzie prawdopodobnie po raz kolejny konkurował z LNM o jedną z największych polskich hut.

LNM jest z kolei pośrednio - poprzez należące do niego od niedawna Polskie Huty Stali - najważniejszym klientem Ropczyc (około 30-proc. udział w przychodach ze sprzedaży). Kilka miesięcy temu inwestorów poruszyły informacje o negocjacjach między LNM a dostawcami, w tym Ropczycami, na temat warunków zakupu materiałów ogniotrwałych przez PHS (inwestor domagał się radykalnej obniżki cen). Jak hinduski koncern zareaguje na powołanie w skład rady nadzorczej Ropczyc przedstawiciela ukraińskiego rywala? - Myślę, że nie będzie mu to przeszkadzało. Ta nominacja ma związek z zamiarem umocnienia pozycji Ropczyc na rynku ukraińskim. Jesteśmy przekonani, że pomoże nam w realizacji planów - mówi Stanisław Wójcik, prezes ZM Invest.

Tłumaczy, że powołanie do rady przedstawicieli banków lub podmiotów z nimi powiązanych to wyraz chęci "grania z instytucjami finansowymi w otwarte karty". - Chcemy, aby banki wiedziały, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Liczymy na ich wsparcie. Rozwój działalności będzie wymagać dostępu do kapitału, np. kredytów - mówi S. Wójcik.

Wzrośnie zaufanie?

W komunikacie Ropczyc poświęconym zmianom w radzie nadzorczej firma napisała, że nowo powołani członkowie są wolni od powiązań z emitentem i akcjonariuszami, które mogłyby wpływać na bezstronność podejmowanych przez nich decyzji. Uznała, że ich powołanie "będzie sprzyjać zwiększeniu zaufania inwestorów, instytucji finansowych i partnerów handlowych spółki".

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama