Reklama

Rząd potwierdza, że Polska jest przeciwna harmonizacji stawek podatkowych

Warszawa, 14.07.2004 (ISB) - Polska opowiada się przeciwko harmonizacji prawa podatkowego w ramach Unii Europejskiej (UE), dąży jedynie do unifikacji przejrzystości prawa podatkowego, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Publikacja: 14.07.2004 09:52

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami finansów Francji i Niemiec w poniedziałek, szef polskiego resortu finansów Andrzej Raczko powiedział, że najpierw będą prowadzone rozmowy na temat harmonizacji bazy podatkowej w poszczególnych krajach UE, co ma być punktem wyjścia do ewentualnej harmonizacji prawa podatkowego.

"Celem Polski nie jest dążenie do harmonizacji stawek podatkowych, w tym do jakichkolwiek dostosowań, np. stawki CIT w Polsce, do przepisów, które miałyby powstać w Unii Europejskiej" - podano w komunikacie.

Punktem porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi ministrami była swoboda działalności gospodarczej i wszystkie atuty wspólnego rynku, wynikające m.in. z mobilności przepływów kapitałowych oraz przejrzystości prawa podatkowego, wyjaśniał CIR.

"Przejrzystość prawa podatkowego jest dobrem samym w sobie i tym samym ułatwia biznesowi, zarówno krajowemu, jak i zagranicznemu, dostosowanie swojej działalności w kraju Unii Europejskiej. Tym samym unifikacja, w tym w zakresie transparencji, przejrzystości prawa podatkowego jest w pełni wskazana" - powiedział Raczko, cytowany w komunikacie.

Harmonizacji podatków domagają się przede wszystkim Niemcy i Francja, które zarzucają nowym członkom UE stosowanie "dumpingu podatkowego", ponieważ np. w Polsce podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 19%, podobnie jak na Słowacji, wobec 38% w Niemczech.

Reklama
Reklama

Harmonizacji podatków sprzeciwia się także m.in. Wielka Brytania, która dysponuje prawem weta w UE w kwestiach podatkowych. (ISB)

tom/maza

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama