Czat

Skrót wczorajszej rozmowy z Waldemarem Osuchem prezesem Decory na naszym portalu parkiet.com

Publikacja: 10.06.2005 08:05

Jaka jest wartość rynku, na którym działa Decora?

Tylko w Polsce wartość rynku szacujemy na 485 mln zł, jeśli chodzi o nasze grupy asortymentowe. Dzieli się on na rynek artykułów wykończenia i dekoracji sufitów (35 mln zł), okien (240 mln zł) i podłóg (210 mln zł). W bieżącym roku istotnie się zwiększył, ponieważ wprowadziliśmy nowe grupy asortymentowe: rolety okienne (120 mln zł), listwy z MDF (72 mln zł) oraz listwy progowe (45 mln).

W jaki sposób spółka uzyskiwała tak wysokie marże? Czy uda się je utrzymać w kolejnych latach?

Po pierwsze, mamy krótki kanał dystrybucji. Dostarczamy nasze produkty bezpośrednio do ponad 2,3 tys. punktów detalicznych w Polsce. To pozwala na konsumpcję marż realizowanych przez dystrybutorów. Nowe produkty to drugi czynnik pozwalający na utrzymanie wysokich marż. Na każdym rynku jest tak, że w pierwszym stadium życia produktu można na nim najwięcej zarobić. I to właśnie staramy się wykorzystać. Nowe produkty wprowadzamy do naszej oferty co najmniej dwa razy w roku. Trzeci czynnik to minimalizacja kosztów produkcji.

Decora jest eksporterem netto. Jak na sprzedaż zagraniczną wpływa umacnianie się złotego?

Kurs euro ma, oczywiście, wpływ na wyniki finansowe Decory jako znaczącego eksportera. Staramy się minimalizować ten wpływ poprzez zawieranie transakcji zabezpieczających typu forward.

Dlaczego Decora rezygnuje z naturalnego hedgingu? Import w dostawach surowca spadł do 13% w 2004 roku, a w 2002 r. wynosił jeszcze ponad 50%.

Spadek udziału hedgingu naturalnego to świadomy wybór spółki. Część surowców możemy kupować w strefie euro, ale zakupy od polskich dostawców są bardziej opłacalne. Podjęliśmy inne działania zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym. W 70% sprzedaż eksportowa zabezpieczona jest przez kontrakty terminowe typu forward. Średni kurs tych kontraktów to 4,14 zł. Dodatkowo 11% sprzedaży eksportowej jest zabezpieczona w sposób naturalny poprzez zakupy w walucie.

Kto jest właścicielem firmy Saniku Holding, głównego akcjonariusza spółki?

Saniku Holding jest własnością pana Heinza Dusara - obywatela Niemiec. Był on założycielem Decory w 1994 roku, lecz w 1997 sprzedał udziały swojej spółce w Szwajcarii.

Czy rynkowi po debiucie grozi podaż akcji ze strony dotychczasowych akcjonariuszy?

Nie. Wszyscy akcjonariusze dysponujący powyżej 2% kapitału zdecydowali się na 6-miesięczny lock-up (blokadę - red.). Warto również dodać, że współpracują ze sobą ponad 10 lat i nic nie wskazuje, aby nawet po wspomnianych sześciu miesiącach chcieli sprzedać akcje.

Kiedy na giełdzie pojawią się akcje z opcji menedżerskiej?

Akcje te pojawią się na giełdzie w 2007 i 2008 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na konstrukcję tego programu. Mówiąc w dużym skrócie, aby zostały wydane wszystkie warranty, kurs akcji musi każdego roku trwania programu wzrosnąć o 100%. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji wszyscy będą zadowoleni, a szczególnie nasi nowi akcjonariusze.

Czy program menedżerski obciąży wyniki spółki w 2005 roku? W jakim stopniu?

Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, według których będziemy zobowiązani sporządzać sprawozdania, opcje te będą obciążać wyniki finansowe spółki. Warto jednak dodać, że będą to tylko obciążenia statystyczne, a nie wypływy gotówki ze spółki.

Czy spółka, po przejęciach Transu i Optimalu, planuje w perspektywie roku kolejne akwizycje?

Po przejęciu Transu i Optimalu w najbliższym czasie chcemy skupić się na integracji tych dwóch spółek z Decorą. Cały projekt rozpisany jest na sześć miesięcy. Tak więc, według naszych założeń, od początku przyszłego roku wszystkie firmy powinny zostać już w całości zintegrowane na poziomie operacyjnym. Do tego czasu nie planujemy nowych przejęć. Następnych będziemy dokonywać tylko tam, gdzie występują wysokie bariery wejścia - dotyczy to zarówno rynku produktowego, jak i geograficznego - czyli tam, gdzie bJak wygląda sieć dystrubucji Decory? Jakie są plany jej rozwoju?

Decora swój model dystrybucji i sprzedaży oparła na bezpośrednim kontakcie z rynkiem. Taką strukturę zbudowaliśmy w Polsce w 1999 roku, gdzie przedstawiciele handlowi wspierani przez centra logistyczno-dystrybucyjne utrzymują kontakt i obsługują ponad 2300 punktów handlowych oraz sieci marketów budowlanych. System ten został również przeniesiony na rynek czeski, gdzie funkcjonuje spółka zależna - Decora Nova.

W 2005 roku Decora zatrudniła przedstawicieli handlowych w kolejnych krajach: Rosji, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, i w Estonii. Pod koniec bieżącego roku planujemy uruchomienie kolejnej spółki zależnej w Europie Środkowej, co dodatkowo wzmocni sieć sprzedaży.

Czy Decora rozważa przeniesienie produkcji do kraju o niższych kosztach pracy, np. na Ukrainę?

Obecnie nie rozważamy takiej możliwości. Oczywiście, jeśli jednak z ekonomicznego punktu widzenia będzie to dla nas korzystne, będziemy się wówczas nad tym zastanawiać.

Co jest bardziej opłacalne dla Decory: sprzedaż krajowa czy eksport?

Rentowność operacyjna sprzedaży krajowej i eksportowej jest na zbliżonym poziomie. Co prawda, eksport realizowany jest przy niższej marży brutto niż w kraju, ale za to koszty sprzedaży, promocji i dystrybucji są tam relatywnie niższe.

Jesteście już drugą firmą, wprowadzaną na giełdę przez tych samych właścicieli. To trochę dziwne, że dwie firmy w tym samym czasie mają potrzeby kapitałowe...

Oczywiście, chodzi o Lenę Lighting i Decorę. Pragnę jednak zauważyć, że akcjonariat w obu spółkach w znaczący sposób różni się. W Decorze akcjonariuszami są Saniku Holding - 49,5%, Włodzimierz Lesiński - 31,25% i Jerzy Nadwórny - 7,75% (ci dwaj inwestorzy byli jedynymi właścicielami Leny - przyp. red.) oraz H.J Christian - 5%. Pragnę zauważyć, że Decora wchodzi na giełdę w celu sfinansowania przejęcia dwóch podmiotów z branży: Transu i Optimalu. To jest główny cel emisji akcji nowej serii.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego