Z opodatkowaniem tzw. buy-bucku w praktyce jest wiele problemów.
Zanim przejdę do omawiania poszczególnych przykładów, przedstawię w skrócie przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych. Podstawowym przepisem regulującym tę kwestię jest art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w skrócie uopdf). Artykuł ten mówi, że "za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się (...) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce, mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...). Natomiast art. 24 ust. 5d uopdf wyraźnie wskazuje, że "dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 (uopdf); jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny". W tym przepisie jest mowa (wyraźnie) o dochodzie, jednak art. 30a ust. 6 (w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 uopdf) mówi, iż "zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 (pkt 4 tego przepisu mówi o dochodach/przychodach z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu".
Jak od razu widać, dochodzi tutaj do kolizji przepisów, w jednym jest bowiem mowa o dochodzie, w drugim o przychodzie. Wrzucenie do "jednego worka" dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych doprowadziło do niekorzystnego (dla inwestorów, udziałowców) opodatkowania ich przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji w celu ich umorzenia. Spółka będąca płatnikiem - aby spełnić obowiązki płatnika nałożone na nią przez ustawę - jest zobowiązana do potrącenia 19-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak art. 24 ust. 5d uopdf wyraźnie mówi o dochodzie! Warto jeszcze dodać, iż ust. 5d wprowadzono do art. 24 uopdf z początkiem 2005 r., lecz poprzednie wersje art. 24 ust. 5 uopdf również mówiły o dochodzie, a nie o przychodzie. Tak więc, dlaczego fiskus zabiera 19 proc. od przychodu, a nie od dochodu. I bądź tu mądry. Jeśli spółka nie zastosuje się do przepisów art. 30a ust. 6 uopdf, może się narazić na kłopoty. Z drugiej strony krzywdzi inwestorów, akcjonariuszy i udziałowców, bowiem nie uwzględnia kosztów nabycia i przez to pomniejsza zysk należny podatnikowi. Tak więc, który przepis ma pierwszeństwo i czy pobierać zaliczkę od przychodu, czy od dochodu?
Przyjrzyjmy się teraz takiemu oto stanowi faktycznemu w czerwcu 2005 r. Zwyczajne zgromadzenie wspólników dokonało umorzenia kilkunastu udziałów z zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym samym roku spółka odkupiła od udziałowców udziały w celu ich umorzenia. Wartość nominalna udziału wynosiła 100 zł i po takiej cenie zostały one nabyte przez wspólników, a także odkupione przez spółkę w celu ich umorzenia. I teraz pojawiło się pytanie: czy dokonując wypłaty należności za umorzone udziały spółka z o.o. powinna pobrać 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jako płatnik?
Zdaniem spółki, ze względu na brzmienie przepisu art. 30 a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6,8,9, powinna pobrać zaliczkę na podatek bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Zgodnie z takim brzmieniem przepisu, spółka uznała, że wypłacając wspólnikom należność za umorzone udziały, jest zobowiązana do pobrania 19-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych bez pomniejszania o koszty uzyskania, czyli od przychodu, a nie od dochodu.