Przybywa obowiązków

Publikacja: 29.07.2006 07:44

Z roku na rok polskie firmy wypełniać muszą coraz to nowe sprawozdania dla urzędów statystycznych. Więcej biurokracji czeka je także w przyszłym roku. Z projektu Programu Badań Statystycznych na 2007 r., który wkrótce przyjmie rząd, wynika bowiem, że pojawią się dodatkowe formularze: dla firm leasingowych (informować będą o czasie trwania umów i środkach oddanych w leasing), dla grup kapitałowych (o strukturze własnościowej), dla funduszy inwestycyjnych (o aktywach i pasywach) oraz dla około 4300 dużych podmiotów handlujących z zagranicą (o cenach eksportu i importu). Od przyszłego roku wszystkie firmy zobowiązane będą także do raportowania o popycie na pracę.

Przedsiębiorcy uskarżają się, że wypełnianie formularzy Głównego Urzędu Statystycznego zajmuje coraz więcej czasu. Każdy, kto zatrudnia ponad 10 osób, wysyła roczną ankietę o wynikach (formularz SP), liczącą bite 20 stron. W tym roku obowiązek wypełniania jej ma 88 tys. firm. 111 tys. mniejszych podmiotów, wylosowanych przez GUS z rejestru REGON, zobowiązanych było z kolei do przekazania uproszczonego raportu SP-3. Tym, którzy nie wywiążą się z obowiązku, grozi grzywna. Groźba działa. GUS szacuje, że około 95-98 proc. dużych firm przesyła formularze. Czyni to także 70-80 proc. mniejszych podmiotów.

Tyle tylko, że oprócz zestawień rocznych firmy wysyłać muszą inne dane. Dużo problemów nastręcza stosowane od niedawna kwartalne sprawozdanie RF-01, w którym przedsiębiorcy informują GUS o stanie swoich aktywów.

Od 2006 r. wypełniać trzeba także półroczną ankietź AK-I/p, zawierającą pytania o planowane inwestycje. Nowymi obowiązkami sprawozdawczymi obarczono także instytucje pośrednictwa kredytowego (raportują m.in. o strukturze wiekowej klientów), a także firmy faktoringowe. Do tego dochodzą stosowane od dawna branżowe ankiety o produkcji, zapasach, cenach robót budowlanych, zawartych umowach eksportowych, zużyciu surowców energetycznych czy stanie taboru.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że nowe badania są wynikiem dostosowań do przepisów unijnych. O niektóre dane (jak np. o kwartalne raporty o stanie aktywów firm) poprosił Narodowy Bank Polski. Badania leasingu czy faktoringu "zamówiły" z kolei stowarzyszenia branżowe.

Pracownicy GUS twierdzą, że biurokratyczna mitręga może być mniejsza, gdyby udało się do celów statystycznych wykorzystać dane z urzędów skarbowych. - Takie próby trwają od 2 lat. Ogranicza nas jednak zapis ustawowy o tajemnicy skarbowej - mówi Dorosława Kurek, z-ca dyr. Departamentu Koordynacji i Organizacji Badań.

GUS liczy także, że w 2007 r. większość formularzy będzie można wypełniać bezpośrednio na stronach internetowych Urzędu.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego