Gwałtownie pogorszyły się stosunki między Rosją i Gruzją napięte od minionej środy, kiedy pod zarzutem szpiegostwa aresztowano w Tbilisi czterech rosyjskich oficerów. Kreml zdecydował się wczoraj na zastosowanie sankcji gospodarczych wobec niepokornego kaukaskiego sąsiada.
Rosja wstrzymała połączenia lotnicze, drogowe, kolejowe i morskie z Gruzją - poinformowało ministerstwo transportu. Z kolei federalne ministerstwo łączności wstrzymało połączenia pocztowe z Gruzją. Moskwa wstrzymała również wydawanie obywatelom Gruzji rosyjskich wiz wjazdowych i zapowiedziała zaostrzenie kontroli gruzińskich gastarbeiterów w Rosji. Władze Moskwy poinformowały o przygotowywanej deportacji 13 obywateli Gruzji, którzy nie mieli wymaganych dokumentów. Szacuje się, że w Rosji przebywa ok. 300 tysięcy nielegalnych emigrantów z Gruzji.
Przewodniczący Dumy Państwowej Borys Gryzłow poinformował, że na najbliższym posiedzeniu izba niższa parlamentu zamierza przyznać rządowi prawo do wprowadzenia zakazu transferu środków finansowych z Rosji do innych państw. Nie krył, że inicjatywa ta jest związania z kryzysem stosunków z Gruzją. Eksperci rosyjscy szacują transfery pieniężne do Gruzji na 1,5 mld USD rocznie, co stanowi 20 proc. tamtejszego PKB.
Bloomberg