W Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową zakończyły się niedawno prace nad kolejnym raportem na temat ryzyka inwestycyjnego w polskiej gospodarce - tym razem oceniono ryzyko w pierwszej połowie bieżącego roku. Po raz kolejny okazało się, że jego poziom się zmniejszył, choć oczywiście nie w każdej działalności. Podstawą do ocen ryzyka są wyniki finansowe branż oraz jakościowe oceny ekspertów IBnGR.
Ryzyko najwyraźniej zmniejszyło się w działalności nieprzemysłowej - wskazać tu należy przede wszystkim usługi rynkowe, handel oraz budownictwo. Dobra sytuacja w usługach rynkowych to przede wszystkim zasługa dobrej koniunktury makroekonomicznej i korzystnych perspektyw rozwojowych. Wzrost gospodarczy pociąga za sobą poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych i firm, a to napędza popyt na usługi.
Szczególnie widoczny spadek ryzyka miał miejsce w usługach wspierających prowadzenie działalności gospodarczej (reklama, biura rachunkowe, działalność prawnicza itp.) oraz w turystyce. Ta branża korzysta i będzie nadal korzystać z pozytywnych efektów naszego członkostwa w Unii Europejskiej (więcej przyjazdów cudzoziemców).
Od roku bardzo maleje ryzyko w budownictwie, czemu sprzyja obserwowany boom rozwojowy w tym sektorze. Kluczowe znaczenie mają jednak korzystne prognozy na najbliższą przyszłość. Napływ środków europejskich przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne kreuje silny wzrost popytu na usługi budowlane.
Ryzyko maleje nie tylko w budownictwie, ale także w wielu działalnościach powiązanych z tą branżą. Wskazać należy tutaj przede wszystkim produkcję materiałów budowlanych, ale także handel tymi materiałami, wynajem maszyn budowlanych, usługi inżynieryjne, architektoniczne itp.