Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na miliardy euro dotacji z Unii Europejskiej w latach 2007-2015. Najważniejszym programem dla firm jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jego budżet to 9,7 mld euro (przy kursie 3,82 zł za euro to około 37 mld zł), z czego 8,25 mld euro pochodzić będzie ze środków wspólnotowych, a 1,45 mld euro ze środków krajowych. Aż 45,8 proc. całej kwoty zostanie przeznaczone bezpośrednio na dotacje dla przedsiębiorców. Pierwsze wnioski będzie można składać najprawdopodobniej już w październiku.
Program składa się z ośmiu priorytetów. Ich celem jest wspieranie zarówno przedsiębiorców, jak i polskiej nauki. Jednym ze sposobów jest lepsza współpraca pomiędzy firmami a jednostkami naukowo-badawczymi oraz wspieranie spółek eksportujących.
Wysokość przyznanej dotacji w ramach PO Innowacyjna Gospodarka zależy od lokalizacji inwestycji. Najniższe wsparcie jest w Warszawie i wynosi 30 proc. wartości inwestycji, 40 proc. w pozostałej części województwa mazowieckiego oraz w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. W innych województwach jest to 50 proc. inwestycji. Dodatkowo, każde małe przedsiębiorstwo dostanie 20 proc., a średnie dodatkowo 10 proc. Dla przykładu: duże przedsiębiorstwo inwestujące w Warszawie może ubiegać się o dotację wysokości 30 proc. inwestycji, a mała firma inwestująca w województwie opolskim może liczyć na pomoc w wysokości 70 proc. (50 proc. za lokalizację i dodatkowe 20 proc. za wielkość firmy). Ale uwaga: od 1 stycznia 2011 r. podstawowy procent wsparcia dla całego województwa mazowieckiego wynosić będzie tylko 30 proc. Warto zatem rozważyć, czy inwestycje planowane po 2010 r. lepiej nie zrealizować wcześniej, by móc liczyć na większą unijną pomoc.
Głównym czynnikiem uznania danego podmiotu za mały, średni czy duży jest liczba osób zatrudnionych w firmie, odpowiednio: do 50, 250 i powyżej 250 pracowników. Firma może zrezygnować z tego kryterium. Wówczas musi spełnić łącznie dwa inne kryteria - dotyczące wielkości rocznych obrotów oraz wysokości sumy bilansowej. Aby otrzymać pomoc z programu IG, wartość inwestycji musi przekroczyć 2 mln euro (do obliczenia przyjęto "sztywny" kurs euro na poziomie 4 zł). Jeżeli inwestycja jest poniżej tej kwoty, projekt może być finansowany w ramach jednego z szesnastu Regionalnych Programów Operacyjnych.
Najważniejszym źródłem pozyskiwania funduszy przez firmy jest priorytet czwarty - "inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa". Najbardziej popularne będzie działanie 4.4. Jego budżet to 1,42 mld euro. Z tych środków dotowane będą inwestycje o wartości od 2 do 40 mln euro. Dodatkowo, każdy projekt musi wykazać się odpowiednim poziomem innowacyjności. Co oznacza to w praktyce? Inwestycja taka musi być związana z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktowych, usługowych lub organizacyjnych. Zastosowana technologia nie może być obecna w Polsce dłużej niż trzy lata. Wyjaśnia to Tomasz Chmielecki z Euro Grant Consulting: - Nie można dostać dofinansowania na "odtworzenie" maszyny. Nowe urządzenie musi wytwarzać nowe produkty lub produkty o lepszych parametrach użytkowych.