Atrakcyjność inwestycyjna została oceniona na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród międzynarodowych inwestorów. Polskę jako jeden z trzech najatrakcyjniejszych krajów do inwestowania wskazało 11 procent respondentów. To dało naszej gospodarce siódme miejsce na świecie. W zestawieniu obejmującym liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2006 roku uplasowaliśmy się na szóstym miejscu, chociaż w porównaniu z poprzednim rokiem straciliśmy dwie pozycje.
Bardzo korzystnie wypadamy, biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, którą zawdzięczamy inwestycjom bezpośrednim. Jak wykazuje raport, zagraniczni inwestorzy stworzyli w ubiegłym roku w Polsce ponad 31 tys. miejsc pracy. Pod tym względem Polska jest światowym liderem.
Dobre perspektywy regionu
Obok Polski, spośród krajów regionu, w pierwszej dziesiątce znalazły się również Czechy i Rosja. Cała Europa Środkowo?Wschodnia jest jednak postrzegana przez inwestorów bardzo perspektywicznie. Co prawda w opublikowanym dzisiaj rankingu została wyprzedzona przez zyskującą na atrakcyjności Azję, ale aż 72 procent respondentów jest zdania, że rola regionu w najbliższych latach jeszcze wzrośnie. - Polska jest najchętniej po Niemczech wskazywanym krajem jako potencjalny kierunek przyszłych inwestycji - podkreśla Agnieszka Tałasiewicz z Ernst & Young.
Negatywne tendencje