"Eksperci przewidują stopniowe zwolnienie tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach, na co wskazują pogarszające się wyniki produkcji sprzedanej przemysłu oraz malejące tempo eksportu" - podano w komunikacie.
Analitycy PKPP podkreślają, że optymizmem napawają natomiast solidne fundamenty makroekonomiczne: malejące bezrobocie, niska inflacja i deficyt budżetowy, ale bardziej na skutek transferu zysków zagranicę niż salda handlu zagranicznego.
"Na stopniowe wyhamowanie bardzo wysokiego tempa wzrostu osiągniętego w pierwszym kwartale wskazują wyniki produkcji sprzedanej przemysłu w kolejnych miesiącach drugiego kwartału oraz malejące tempo wzrostu eksportu. Dobra koniunktura utrzymuje się dzięki silnej dynamice popytu wewnętrznego, konsumpcji i inwestycjom" - głosi komunikat PKPP.
Analitycy podkreślają jednak, że gospodarka coraz bardziej natrafia na ograniczenia podażowe, tak od strony braków siły roboczej, jak i poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych, co może prowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
"Indeks kwartalny stracił dwa punkty, a indeks półroczny aż cztery punkty, obniżając się odpowiednio do poziomu 77 i 76 pkt. Wynika stąd, że eksperci uczestniczący w panelu spodziewają się stopniowego zwolnienia tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach drugiego półrocza tego roku" - podsumowuje raport PKPP.