Od stycznia do września tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2006 r., ceny węgla sprzedawanego w kraju do celów energetycznych wzrosły o 1 procent. W tym samym czasie stawki za surowiec wysyłany na eksport wzrosły o około 18 procent. Jeżeli chodzi o węgiel koksujący, to przez dziewięć miesięcy tego roku ceny ukształtowały się na poziomie o około 6 procent wyższym niż w tym samym okresie 2006 roku.
Ceny rosną, więc zdawałoby się, że sytuacja sektora węgla kamiennego powinna się poprawiać. Należy jednak pamiętać, że dwa lata temu średnia cena tego surowca kształtowała się na poziomie ponad 194,4 zł za tonę, przy obecnej cenie na poziomie niewiele ponad 189 złotych. Z czego wynikają te zmiany stawek, które trzeba płacić za czarne złoto?
Co się dzieje na świecie
Zmniejszają się dostawy węgla kamiennego od jego głównych producentów. Jednocześ-nie utrzymuje się duże zapotrzebowaniu na ten surowiec w rejonie Azji. Wynika ono przede wszystkim z dynamicznego rozwoju gospodarek Indii i Chin. Co więcej, na świecie następuje duży wzrost stawek, które trzeba płacić za przewóz surowca. Efekt jest taki, że od lipca następuje dynamiczny wzrost cen węgla na rynku międzynarodowym. Do głównych przyczyn takiej sytuacji należy zaliczyć wciąż rosnący popyt na przewozy brazylijskiej rudy żelaza do Chin, a także zatłoczenie na głównych morskich szlakach transportowych. Co więcej, załadunki węgla na eksport w portach w Australii i Ameryce Południowej są limitowane.
Na wzrost cen na międzynarodowym rynku węgla kamiennego wpłynęło również ożywienie popytu zgłaszanego przez odbiorców europejskich. Sytuację taką można było zaobserwować w połowie września, kiedy w krajach Starego Kontynentu wzrosło zainteresowanie dostawami na 2008 rok. W sytuacji bardzo ograniczonej podaży węgla w rejonie Azji - Pacyfiku, jak również niewielkiej dostępności węgla z Republiki Południowej Afryki, Kolumbii oraz Rosji, w trzecim tygodniu września indeks węglowy (mierzący cenę dla bieżących transakcji, obejmujący koszt surowca, ubezpieczenie i koszt jego transportu) w portach Europy Zachodniej wzrósł do poziomu 93,36 dolarów za tonę węgla. Jeszcze na początku tego roku wynosił on około 70 USD/t.