Minister finansów Jacek Rostowski odwołał niespodziewanie osoby odpowiedzialne w resorcie za kontrolę skarbową. Pracę stracili dyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej Paweł Boguś oraz jego dwóch zastępców - Renata Wolanin i Jakub Jasiński. Kilka dni temu pracę stracił również ich szef - wiceminister Paweł Banaś, pełniący funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Zastąpił go Andrzej Parafianowicz, do tej pory dyrektor Departamentu Monitoringu Zgodności w Banku Handlowym, ekspert ds. prania brudnych pieniędzy.
Nagłe dymisje osób odpowiedzialnych za nadzór nad służbami podatkowymi budzą zdziwienie nie tylko w resorcie. - Wiele zmian już widziałem, ale nigdy nie działy się one tak szybko po powołaniu nowego rządu. Budzi to nasz niepokój. Przecież minister finansów nie miał nawet szans, by ocenić przydatność zwalnianych osób - mówi Tomasz Ludwiński, przewodniczący "Solidarności" pracowników skarbówki.
MF nie podał przyczyn odwołania dyrektorów, choć Jacek Rostowski zapewniał podobno swoich podwładnych, że nie będzie większych zmian wśród średniego szczebla kierowniczego w resorcie. Co więcej, nie są nawet znani następcy zdymisjonowanych osób. W tym samym czasie nie znamy jeszcze nazwisk wiceministrów, którzy odpowiadać będą w resorcie za prawo podatkowe oraz za instytucje finansowe.
Departament, w którym pracowali odwołani dyrektorzy, odpowiadał za nadzór nad urzędami kontroli skarbowych. UKS-y sprawdzają rozliczenia podatników (m.in. badają księgi, sprawdzają, czy firmy nie wystawiają fikcyjnych faktur oraz czy nie prowadzą fikcyjnych transakcji). Urzędy te monitorują również rynek paliwowy (pod kątem odprowadzania akcyzy) i handel w internecie. Paliwami zajmowała się R. Wolanin (pozyskana z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Monitoring transakcji online był "konikiem" P. Bogusia.
Były już wiceminister Paweł Banaś (wcześniej dyrektor w NIK) wprowadził wiele zmian, które miały uczynić UKS-y bardziej przejrzystymi. Zarządził m.in. comiesięczne raporty na temat wyników kontroli. Z początkiem 2006 r. przedstawił też ogólnodostępną listę priorytetów dla UKS-ów. Zdecydował także o opublikowaniu tzw. białej księgi nt. postępowania fiskusa wobec firm JTT Computer i Optimus - ofiar nadgorliwości urzędników skarbowych. Doszło nawet do tego, że w grudniu 2006 r. P. Banaś przeprosił byłego prezesa Optimusa Romana Kluskę. MF zdecydowało po tym o odejściu od zasady premiowania urzędników za każde wykryte nadużycie.