Udział leasingu w finansowaniu inwestycji przedsiębiorstw spadł do ok. 23 proc. w ostatnim czasie, szacuje Andrzej Dunajski, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego i szef Polskiego Związku Leasingu. To ok. 10 pkt proc. mniej od najwyższego poziomu w historii.– Wszędzie w Europie spada ten udział. W Polsce to wynika z faktu, że finansujemy głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Te zaś dziś inwestują znacznie mniej – ocenia Andrzej Krzemiński.
[srodtytul]Początek roku był gorszy[/srodtytul]
W pierwszych trzech kwartałach tego roku 24 firmy leasingowe udzieliły przedsiębiorstwom finansowania na kwotę 13,6 mld zł – wynika z danych zebranych przez „Parkiet”. Rok wcześniej było to 21,4 mld zł. To oznacza spadek aż o ponad jedną trzecią. Jest on jednak, zwłaszcza w leasingu ruchomości (m.in. auta, maszyny), mniejszy niż np. po I kwartale.
– Z jednej strony polską gospodarkę tworzą dziś przedsiębiorstwa, które zmagają się z recesją, redukcją wpływów z eksportu oraz utrzymaniem produkcji i zatrudnienia. Z drugiej strony rośnie na naszym rynku liczba firm intensyfikujących działania inwestycyjne, poszukujących dla działalności nowych przestrzeni. Taka taktyka sprzyja ożywieniu gospodarki i znajduje odbicie na rynku usług leasingowych – uważa Krzysztof Famulski, członek zarządu VB Leasing Polska.
[srodtytul]Jeszcze nie koniec kryzysu[/srodtytul]