PARKIET: Koncesje na ?komórki? trzeciej generacji

Aktualizacja: 06.02.2017 04:20 Publikacja: 21.08.2000 06:15

Spółki giełdowe ? udziałowcy operatorów telefonii komórkowej ? ostrożnie podchodzą

do gorączki, którą wywołały licytacje na UMTS w Europie. Jeszcze w tym roku podobny

przetarg zostanie ogłoszony w Polsce. Firmy te nie powinny mieć problemów ze zdobyciem

potrzebnych środków, ale UMTS może wpłynąć negatywnie na ich wycenę. W przeciwieństwie do balansujących wciąż na granicy zyskowności operatorów telefonii komórkowej, ich akcjonariusze i udziałowcy znacznie spokojniej patrzą na kwoty, które będą musieli wydać, aby sfinansować zakup koncesji. ? Bez problemu jesteśmy w stanie sfinansować zakup koncesji ? powiedział PARKIETOWI Marian Krzemiński, prezes Polskiej Miedzi. Gdyby wydano pięć koncesji na UMTS i każdy podmiot zapłaciłby jednakową cenę ? około 700 mln euro (tyle chciałby budżet), oznaczałoby to, że Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa oraz PTK Centertel musiałyby już w przyszłym roku wydać na UMTS po 1,4 mld zł.

KGHM i PKN Orlen, które posiadają po 19,61% akcji w Polkomtelu, musiałyby bezpośrednio lub pośrednio (gwarantując kredyty) przeznaczyć w przyszłym roku po około 280 mln zł na UMTS dla operatora sieci Plus GSM. Zdaniem prezesa M. Krzemińskiego, to, że KGHM stać na pełne partycypowanie w inwestycjach w Polkomtelu, nie oznacza bynajmniej, iż miedziowy kombinat w ogóle nie interesuje się ceną koncesji. ? Uważam, że powinna być ona kompromisem między oczekiwaniami ministerstwa a możliwościami operatorów ? powiedział prezes Krzemiński. Podobnie jak KGHM, problemów ze zdobyciem środków na koncesję nie będzie miał też PKN Orlen.

Przedstawiciel tej spółki powiedział jednak PARKIETOWI, że sprawa finansowania zupełnie inaczej wygląda z perspektywy samych operatorów. Nie ukrywają oni, że koncesje mogą okazać się zbyt drogie. Więcej w PARKIECIE

GB

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected].

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku