PARKIET: SITech rośnie w siłę

Aktualizacja: 06.02.2017 04:16 Publikacja: 25.08.2000 06:11

Jeszcze w bieżącym roku na giełdę może trafić kilka nowych spółek informatycznych,

uważa Ryszard Czerniawski, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych. Prawdziwego

wysypu firm z branży należy się jednak spodziewać w 2001 r. Liczba spółek SITech

może wzrosnąć wówczas dwukrotnie. W marcu bieżącego roku, czyli u szczytu ?internetowego szaleństwa?, ogarniającego warszawską giełdę, przedstawiciele GPW zorganizowali spotkanie, które miało zachęcić firmy informatyczne i internetowe do wejścia na parkiet. Na apel GPW odpowiedziało ok. 100 spółek, z czego kilkanaście jest zainteresowanych debiutem na giełdzie. ? Myślę, że jest duża szansa, by jeszcze w bieżącym roku na giełdzie pojawiło się kilka nowych firm informatycznych. Zainteresowanych wejściem na parkiet jest kilkanaście nowych podmiotów ? powiedział PARKIETOWI Ryszard Czerniawski, wiceprezes GPW.

Większość ubiegających się o status spółki publicznej to firmy internetowe. ? Ile nowych podmiotów trafi na GPW w tym roku, zależy od terminu, w jakim złożą prospekty do KPWiG. Myślę, że w najbliższym czasie powinny one zacząć spływać do Komisji. Złożone wnioski mogą być rozpatrywane równolegle przez nas i KPWiG, co znacznie skróci procedury ? stwierdził Ryszard Czerniawski.

Obecnie w KPWiG znajduje się 26 prospektów emisyjnych i 3 memoranda informacyjne, z czego 20 to wnioski nowych firm. Nie wiadomo ile z nich pochodzi od spółek z sektora TMT.

Pierwszą firmą, która odpowiedziała na marcową ofertę GPW, był AtCOM Internet Solutions Provider. Jednak firma ta trafi na parkiet nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Prawdopodobnie pierwszą nową spółką IT, która trafi na giełdę w bieżącym roku, będzie bialski dystrybutor sprzętu informatycznego Techmex.

Może do niego dołączyć także inny dystrybutor ? wrocławski AB. ? To, że następuje nagły wysyp firm, które chcą wejść na giełdę, jest następstwem dobrej koniunktury z początku roku. Wiadomo, że czas reakcji rynku na panującą koniunkturę, jeśli chodzi o oferty pierwotne, jest wydłużony ? uważa Dariusz Turkiewicz, analityk Wood & Company. Więcej w PARKIECIE

TM

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku