PARKIET: Giełda bliżej CeTO

Aktualizacja: 06.02.2017 04:07 Publikacja: 01.09.2000 06:24

Warszawska giełda może już objąć akcje CeTO, stając się jej największym akcjonariuszem.

Zgody na transakcję udzieliła Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Rozmowy w sprawie

podziału sfer wpływów między rynkami trwają. Emisję 3 mln nowych akcji Centralnej Tabeli Ofert objął CDM Pekao. Walory po cenie emisyjnej równej wartości nominalnej (1 zł) ma jednak, w myśl podpisanego z CDM Pekao porozumienia, objąć giełda. Zgoda Komisji na przeniesienie własności akcji była w tym przypadku konieczna ? wymaga jej Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. W porozumieniu z CDM Pekao GPW deklarowała, że do transakcji dojdzie najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy o obligacjach. ? Mamy czas do końca listopada. Myślę jednak, że do transakcji dojdzie znacznie szybciej. Termin nie został jeszcze ustalony ? powiedział PARKIETOWI Tomasz Adamski, prezes CDM Pekao.

W ten sposób powinny zostać zakończone starania CeTO o znalezienie sobie właściwego miejsca na rynku kapitałowym. Intensywne rozmowy na temat podziału sfer wpływów między rynkami trwają. Ich uczestnicy nie chcą jednak jeszcze informować o szczegółach. CeTO, jak deklarowali wcześniej przedstawiciele giełdy oraz CDM Pekao, miałoby odgrywać podobną rolę, jaką spełnia francuski Nouveau Marche. GPW informowała przy tym, że jej strategia wobec Tabeli zakłada, że będzie to rynek dla młodych, rozwijających się firm, publicznych obligacji komunalnych i korporacyjnych, obligacji wyłączonych z publicznego obrotu, a także niestandardowych instrumentów pochodnych. Prawdopodobnie jednak obrót instrumentami pochodnymi miałby być zasadniczo skoncentrowany na ważniejszym i większym rynku ? WGPW.

CeTO miałoby stać się również swego rodzaju inkubatorem dla spółek, które nie spełniają wymogów giełdowych. Później, kiedy już spełniałyby giełdowe kryteria, same decydowałyby, czy pozostać na CeTO, czy wejść na parkiet.

Wszystko wskazuje, że kiedy ustawa o publicznym obrocie zostanie znowelizowana w związku z dostosowaniem jej do regulacji UE, giełdzie przypadnie rola rynku urzędowego, a CeTO rynku nieurzędowego. Jak już pisaliśmy, CeTO, pozostając rynkiem dla małych i młodych firm, miałaby również zajmować się rynkiem nieregulowanym, co umożliwia Tabeli nowelizacja ustawy o publicznym obrocie, dokonana w ustawie o obligacjach. Chodzi przede wszystkim o obrót instrumentami dłużnymi.

Wejście giełdy do CeTO nie rozwiązuje kwestii wymogów kapitałowych stawianych Tabeli. Po obniżeniu tych wymogów, kapitał akcyjny CeTO powinien docelowo wynosić nie mniej niż 7,5 mln zł. Po objęciu akcji serii E przez GPW, będzie wynosił około 5,5 mln zł. Podwyższenie może się dokonać albo poprzez kolejną emisję akcji, albo np. w drodze fuzji z Polską Giełdą Finansową, która wciąż nie jest wykluczona. Rozważany jest także, jak się dowiedzieliśmy, wariant, by GPW dokapitalizowała jeszcze Tabelę, np. obejmując akcje za aport w postaci sprzętu komputerowego. Akcjonariusze Tabeli są jednak zasadniczo zwolennikami wariantu, w którym najpierw dano by im szansę na zwiększenie zaangażowania w CeTO.

K.J.

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku