Program planowanej na listopad emisji od 400 tys. do 4 mln walorów Kogeneracji serii B jest już praktycznie opracowany i zostanie wkrótce przedstawiony do zatwierdzenia ministrowi skarbu państwa ? dowiedział się PARKIET.
Wszystko wskazuje, że największe szanse na objęcie znacznej części transzy dla inwestorów instytucjonalnych, (prawdopodobnie do 3 mln papierów, dających w podwyższonym kapitale akcyjnym 20-proc. udział) ma kontrolowana przez Electricite de France ? EC Kraków.
Zarząd Kogeneracji liczy, że podobnie jak podczas pierwszej oferty publicznej, zainteresowanie walorami spółki będzie duże. Tym razem wśród inwestorów instytucjonalnych preferowane będą jednak te podmioty, których dotychczasowe zaangażowanie kapitałowe jest największe. Według tego kryterium duże szanse ma więc kontrolowana przez Francuzów EC Kraków, która systematycznie skupując walory Kogeneracji osiągnęła już w niej 16,65-proc. udział. Kolejne pakiety należą natomiast do niemieckiego EnBW ? 12,1% akcji (EdF ma z kolei 25% jego akcji) i jego podmiotu zależnego GESO (5,2% akcji). Zdaniem większości analityków, grupę tę łączą nie tylko więzy kapitałowe, ale i wspólna strategia przejęcia wrocławskiej spółki.
? Myślę, że w odpowiednim momencie EdF odkupi walory Kogeneracji, należące do jej niemieckich sojuszników. Jeżeli Francuzi obejmą większość akcji z transzy dla inwestorów instytucjonalnych, a wszystko na to wskazuje, to w podwyższonym kapitale będą mieli około 30-proc. udział. Będą chcieli go zapewne w krótkim czasie zwiększyć i dlatego już na początku przyszłego roku spodziewałbym się ogłoszenia wezwania. Walory chętnie sprzedaliby prawdopodobnie wówczas nie tylko Niemcy, ale i Skarb Państwa. Myślę, że resort, obierając giełdową ścieżkę prywatyzacji wrocławskiej firmy, dobrze na tym wyszedł, co może być wskazówką do zastosowania podobnej drogi w przypadku innych przedsiębiorstw z branży ? powiedział PARKIETOWI Wojciech Kowalski, analityk z domu maklerskiego BMT.
Przedstawiciele spółki zapewniają, że duży udział walorów nowej emisji będzie przeznaczony dla inwestorów indywidualnych, co oznacza w tym przypadku prawdopodobnie do 1 mln akcji. ? Zawsze podkreślaliśmy, że doceniamy rolę drobnych akcjonariuszy w spółce. Mogę zapewnić, że mogą oni liczyć na efekty ambitnego programu rozwoju spółki, który chcemy wdrożyć. Stabilni udziałowcy mogą również spodziewać się corocznej wypłaty udziałów w zysku firmy. Dywidenda za 2000 r. wyniesie 30% zysku netto, a w kolejnych latach jego połowę ? powiedział PARKIETOWI Stanisław Błach, wiceprezes Kogeneracji ds. rozwoju i strategii.