W połowie września rozstrzygnie się, które z grupy blisko dwustu podmiotów poszerzą grono akcjonariuszy Giełdy Energii. W tym miesiącu powinno się też wyjaśnić, kto zajmie miejsce Javiera Alonso na stanowisku prezesa GE. Jednym z kandydatów jest odchodzący z resortu skarbu wiceminister Jan Buczkowski.
Podwyższenie kapitału GE będzie się wiązało z emisją 200 tys. akcji. Teraz GE ma ich 1 mln. Dotychczasowi udziałowcy dostaną 164 tys. papierów, a nowi ? pozostałe 36 tys.
Za mniej więcej dwa tygodnie mają zostać wyłonieni trzej zwycięzcy, którym przypadnie po 1 proc. udziałów w podwyższonym kapitale spółki. Pozostali akcjonariusze, z Elektrimem, Giełdą Papierów Wartościowych i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na czele, zachowają swoją pozycję w akcjonariacie. Każdy z nich obejmie akcje z nowej emisji pro rata, czyli proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Wyjątkiem będzie Skarb Państwa, który zrezygnuje z trzech procent w nowym kapitale na rzecz nowych akcjonariuszy. W zamian zwycięzcy przetargu solidarnie zapłacą za akcje z nowej emisji, które obejmie SP ? wyjaśnia PB.
PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]