Jednostki OFE znowu w dół
W październiku najlepsze wyniki osiągnął OFE Kredyt Banku ? na koniec miesiąca wartość jego jednostki rozrachunkowej była taka sama, jak na koniec września. Pozostałe fundusze straciły ? średnio jednostki OFE spadły o 1,17%.Takie wyniki funduszy emerytalnych to skutek spadków na giełdzie, zwłaszcza z początku ubiegłego miesiąca. Także na obligacjach nie dało się zarobić ? na początku miesiąca ich ceny spadały, aby odbić się pod koniec października.W rezultacie najlepiej wypadły te fundusze, które prowadziły ostrożną politykę inwestycyjną ? jak najmniej akcji, jak najwięcej bonów skarbowych i depozytów. Tak postąpił OFE Kredyt Banku, który już drugi miesiąc z rzędu osiąga najlepsze wyniki ? jego jednostka spada niewiele albo utrzymuje się na tym samym poziomie.
W październiku tylko jednostka rozrachunkowa OFE Kredyt Banku nie straciła na wartości. Pozostałe spadły. Średnio wartość jednostki rozrachunkowejw ubiegłym miesiącu obniżyła się o 1,17%.
To już drugi miesiąc z rzędu, gdy jednostki OFE tracą na wartości ? we wrześniu średnio o 2,54%. Październik okazał się więc nieco lepszy, także z tego powodu, że we wrześniu wszystkie fundusze straciły, tymczasem w październiku OFE Kredyt Banku udało się ocalić swoją jednostkę przed spadkiem. Jej wartość na koniec października była taka sama jak miesiąc wcześniej.Wyniki funduszy są, oczywiście, odzwierciedleniem sytuacji na rynku. W ubiegłym miesiącu na GPW taniały akcje praktycznie wszystkich branż ? WIG stracił ponad 7,6%. Wartość WIG20 spadła jeszcze więcej, bo ponad 9,3%. Rekordzistami pod względem spadków były banki ? wartość indeksu tej branży obniżyła się o ponad 12%. Na tym tle stosunkowo korzystnie wypadają spół-ki sektora nowych technologii ? TechWIG obniżył się ?zaledwie? o niespełna 6,7%.Na rynku papierów skarbowych było lepiej ? rentowności na koniec października utrzymywały się na poziomie zbliżonym do tych z początku miesiąca. O ile np. rentowności papierów 2-letnich zerokuponowych (OK0802) wzrosły o ok. 30 pkt., to z kolei rentowności 5-latek z terminem wykupu w czerwcu 2005 r. nieco spadły. Wynikało to z faktu, że po spadkach w pierwszej części października w drugiej połowie miesiąca ceny zaczęły rosnąć.Najlepszy wynik w ubiegłym miesiącu OFE Kredyt Banku zawdzięcza ostrożnej strategii inwestycyjnej.? Nasze zaangażowanie w akcje było jednym z najniższych na rynku, wahało się od 15 do 17% aktywów ? powiedział Jerzy Lenard, wiceprezes PTE Kredyt Banku odpowiedzialny za inwestycje. ? Wynikało to z naszej strategii przyjętej w sierpniu, która zakładała, że sytuacja makroekonomiczna nie będzie najlepsza.Jego zdaniem, zyski równoważące straty na akcjach fundusz uzyskał z inwestycji w bony skarbowe, z depozytów, na których utrzymywane jest ok. 10-11% aktywów, a także dzięki zakupom obligacji stałoprocentowych w środku miesiąca, gdy osiągnęły one najniższą wartość. J. Lenard powiedział, że na razie fundusz będzie utrzymywał ostrożną politykę, choć pojawiło się parę sygnałów, które skłaniają do większego optymizmu. Chodzi o spadającą nadal inflację oraz zmniejszającą się dziurę w rachunku obrotów bieżących.Wiele może się też wydarzyć w pierwszej połowie listopada. Rząd wkrótce przedstawi projekt budżetu i jeśli inwestorzy uznają go za korzystny, może to oznaczać wzrosty cen akcji i obligacji. Także dane o inflacji w październiku mogą poprawić nastroje inwestorów. Dużą niewiadomą stanowi także to, jak podaż akcji pracowniczych TP SA wpłynie na giełdę, a także wynik przetargu na UMTS, który ma zostać rozstrzygnięty w grudniu. ? Gdyby w pierwszej połowie miesiąca doszło do zgrania się kilku korzystnych wieści makroekonomicznych, jest szansa na lepsze informacje także z giełdy ? powiedział J. Lenard. ? A wtedy będziemy korygować naszą obecną strategię.
Marek [email protected]