"Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej celu inflacyjnego za wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu i podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych NBP. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym" - głosi komunikat.
W lutym inflacja konsumencka wyniosła 4,2% r/r wobec zrewidowanych w dół 4,0% w styczniu, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5% (+/- 1 pkt proc.).
"Czynnikiem, który spowodował wzrost inflacji był dalszy wzrost cen usług związanych z użytkowaniem mieszkania oraz nośników energii. Do utrzymania podwyższonej inflacji w ujęciu rocznym w dużym stopniu przyczyniła się nadal wysoka roczna dynamika cen żywności i paliw. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższym okresie inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, do czego w znacznym stopniu przyczyni się istotny wzrost cen kontrolowanych" - czytamy w komunikacie.
RPP podkreśla, że ostatnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się bardzo wysokiej dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.
"Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Podwyższona inflacja w nadchodzących miesiącach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen kontrolowanych, a może być także spowodowana obejmującym gospodarkę światową i oddziałującym na polski rynek procesem wzrostu cen żywności i paliw. Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy" - napisał bank centralny.