Kurs złotego i ceny barierą dla firm

Przedsiębiorcy spodziewają się kontynuacji dobrej koniunktury. Ale coraz większym problemem dla nich są wysoki kurs złotego i rosnące ceny

Aktualizacja: 27.02.2017 16:21 Publikacja: 01.05.2008 00:51

Firmy spodziewają się, że w II kwartale utrzyma się dobra koniunktura. Ale nie prognozują już, że sytuacja będzie się poprawiać tak szybko, jak dotychczas - wynika z opublikowanych wczoraj badań Narodowego Banku Polskiego.

Szkodzi kurs

Przedsiębiorstwa nadal oczekują poprawy popytu, produkcji i inwestycji. Ale coraz mocniej odczuwają bariery rozwoju. Przy tym nie chodzi już o kłopoty z zatrudnieniem nowych albo utrzymaniem obecnych pracowników. To był najczęściej zgłaszany kłopot, ale w ubiegłym roku. W ostatnim kwartale na trudną dla pracodawców sytuację na rynku pracy poskarżyło się 10,9 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

Bardziej odczuwalną barierą - drugi raz z rzędu - okazuje się kurs walutowy. Wskazało ją 18 proc. uczestników ankiety.

W I kwartale kurs euro zbliżył się do 3,5 złotego. Równocześnie rósł kurs, który firmy wskazują jako graniczny dla opłacalności eksportu. Jednak dla niemal jednej trzeciej biorących udział w badaniu NBP rzeczywisty kurs euro był już poniżej poziomu, przy którym eksport staje się nieopłacalny.

Z ankiety banku centralnego wynika, że w gorszej sytuacji są przedsiębiorstwa rozliczające eksport w dolarach (takich jest mniejszość), gdzie faktyczny kurs jest niższy od wskazywanego przez firmy średniego poziomu, zapewniającego opłacalność eksportu.

Problem z cenami

Drugą najczęściej wymienianą barierą rozwoju firm są ceny surowców i materiałów. W najnowszym badaniu wskazało ją blisko 15 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Firmy spodziewają się, że ceny surowców będą się nadal zwiększać i blisko dwie trzecie zamierza w reakcji przenieść dodatkowe koszty na swoich odbiorców.

Według NBP, zmniejszyła się natomiast skala planowanego wpływu wzrostu płac na podwyżki cen wyrobów firm. Niemal trzy czwarte firm uważa, że zwiększanie wynagrodzeń nie będzie skutkowało podnoszeniem cen albo ten wpływ będzie marginalny.

Na przykład żadna z ankietowanych firm budowlanych nie chce podnosić płac wyłącznie z powodu rosnących płac. Z takim podejściem nie zgadzają się przedsiębiorstwa usługowe. Dla 40 proc. takich firm podwyżki wynagrodzeń mają istotny wpływ na poziom cen.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego