Rząd zatwierdził we wtorek projekt zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji. Szef resortu skarbu Aleksander Grad powiedział po posiedzeniu Rady Ministrów, że dzięki nowym rozwiązaniom proces prywatyzacji będzie jawny i przejrzysty. - Nic lepiej nie odbuduje społecznego zaufania i bardziej nie zwiększy przyzwolenia na prywatyzację - wyjaśnił Aleksander Grad.
W zatwierdzonym projekcie nowelizacji zaproponowano m.in. wprowadzenie karty prywatyzacji, która będzie udostępniana w serwisie internetowym Ministerstwa Skarbu Państwa.
W karcie znajdzie się opis przebiegu prywatyzacji. Dokument ten ma zawierać np. informację o nabywcy, uzyskanej cenie, przewidzianych w umowie zobowiązaniach prywatyzacyjnych, pakiecie socjalnym chroniącym interesy pracowników oraz innych osób związanych z prywatyzowaną firmą.
Szef resortu skarbu podkreślił, że zmiany w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji ułatwią przekazywanie samorządom spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa oraz obniżą koszty prywatyzacji. Minister skarbu państwa będzie mógł za każdym razem określić zakres przeprowadzanych analiz przedprywatyzacyjnych. Przed zaoferowaniem akcji Skarbu Państwa lub wydaniem zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej, obowiązkowe będzie wyłącznie wykonanie analizy, która ma ustalić sytuację prawną majątku spółki i oszacować wartość przedsiębiorstwa. Nie będzie natomiast konieczne badanie wpływu planowanych zmian na środowisko.
Nowelizacja ustawy ma również pomóc w pozyskaniu profesjonalistów do zarządzania państwowym majątkiem. Rząd chce, aby wynagrodzenia członków zarządów spółek z większościowym udziałem były ustalane przez rady nadzorcze. Chodzi o to, aby uzależnić ich zarobki od wyników ekonomiczno-finansowych osiąganych przez spółki. Jednak - zgodnie z projektem ustawy - ostateczny głos w tej sprawie będzie miało MSP. Minister skarbu będzie mógł zmienić pensje członków zarządów spółek SP jeśli uzna, że decyzje rady były nietrafione. Informacje o wynagradzaniu członków zarządów będą jawne i zostaną zamieszczone na stronie resortu skarbu. Na takich samych zasadach mają być wynagradzani członkowie zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.