Będą nowe kontrakty walutowe

Zarząd GPW zatwierdził standardy futures na franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Instrumentami tymi będzie można handlować najwcześniej w czerwcu

Aktualizacja: 27.02.2017 16:05 Publikacja: 05.05.2008 11:39

Po niespełna trzech latach od ostatniego "debiutu" na rynku terminowym warszawska giełda zdecydowała się wprowadzić do obrotu nowe instrumenty: kontrakty na franka szwajcarskiego i na funta brytyjskiego. Zarząd GPW przyjął standardy i warunki ich obrotu. Teraz dokumenty te trafią do Komisji Nadzoru Finansowego. Po ich zatwierdzeniu GPW będzie mogła wprowadzić nowe futures do notowań.

Handel jak najszybciej

- Chcemy, aby stało się to jak najszybciej. Nie zamierzamy czekać, tym bardziej że inwestorzy pytają nas o poszerzenie możliwości lokowania na rynku terminowym - mówi Adam Maciejewski, członek zarządu giełdy. Najlepszym terminem dla GPW byłby koniec czerwca, kiedy zapadają kolejne serie futures. Przedstawiciele warszawskiego parkietu zapewniają jednak, że jeżeli nie uda się dotrzymać tego terminu, nie będą czekali na następny moment wygasania (wrzesień), a wprowadzą nowy instrument do obrotu tak szybko, jak będzie to możliwe.

Liczne bariery

Animatorem dla nowych futures będzie dom maklerski X-Trade Brokers. XTB utrzymuje teraz także płynność obrotu kontraktów na USD/PLN i EUR/PLN. To jeden z powodów, dla których zainteresowanie walutowymi futures (zwłaszcza na dolara) od kilku miesięcy rośnie. Jest też inna przyczyna - ucieczka części inwestorów ze słabo prosperującego rynku kasowego.

Kontrakty na franka mogłyby teoretycznie zabezpieczać spłacających kredyty hipoteczne przed umocnieniem się szwajcarskiej waluty. Ale specjaliści przyznają, że nie będzie to proste. - Przy tak dużych kwotach trudno ocenić, jaki depozyt, a więc ile środków trzeba będzie dopłacić, aby utrzymać pozycję - tłumaczy Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

Większym zainteresowaniem grających na kontraktach mógłby się cieszyć futures na funta - z uwagi na sporą zmienność kursu brytyjskiej waluty. Ale tu również pojawia się problem. - Niewielu aktywnie inwestujących zdecyduje się na otwarcie pozycji na podlegającego sporym wahaniom funta w sytuacji, gdy giełda w Warszawie zamyka się wcześniej niż inne rynki. Grający nie mogliby reagować na zmiany kursu pod koniec dnia, ryzykując w ten sposób spore straty - ocenia Grzegorz Zalewski.

Eksperci przypominają, że konkurencją dla rynku terminowego GPW są brokerzy foreksowi, którzy umożliwiają granie na walutach przez całą dobę.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego