Rynek plotkuje, Karkosik się oburza

Pożyczka, jakiej miała udzielić Romanowi Karkosikowi firma Elliott Associates, stała się pożywką dla plotek o kłopotach giełdowego potentata. Zdaniem Karkosika, ktoś kłamie, bo chce zbić cenę akcji jego spółek. Kto?

Aktualizacja: 27.02.2017 15:18 Publikacja: 06.05.2008 23:41

Interesy Romana Karkosika od kilku tygodni znajdują się w centrum zainteresowania uczestników rynku kapitałowego. Wszystko z powodu plotek o pożyczce, jakiej miał mu udzielić Elliott Associates (czytaj ramka). Padają różne kwoty; mówi się nawet o tym, że inwestor nie ma pieniędzy na spłatę pożyczki. Zastawem mają być akcje - w zależności od wersji - albo Alchemii, albo Impexmetalu.

Lewar jest, ale mały

Jak jest naprawdę? Karkosik zdecydowanie dementuje pogłoski o problemach finansowych. Zapewnia, że "śpi spokojnie" i regularnie zwiększa swoje inwestycje. O współpracy z Elliottem nie chce mówić.

Z naszych informacji wynika, że w sierpniu 2007 r. Karkosik prawdopodobnie pożyczył od Elliotta około 45 mln USD (wtedy było to około 130 mln zł, jeden USD kosztował 2,89 zł). Z tego wynika, że inwestor na razie zyskuje na pożyczce dzięki korzystnym relacjom walutowym. Karkosik podobno potrzebował akurat gotówki na objęcie akcji nowej emisji giełdowej Alchemii (około 140 mln zł). Być może jakiś pakiet akcji Alchemii stanowi zabezpieczenie kredytu.

Elliott nie komentuje tych informacji. Potwierdza tylko, że współpracuje z inwestorem, ale szczegóły są poufne.

W radzie nadzorczej Alchemii od marca zasiada Wiktor Śliwiński, analityk pracujący dla Elliotta. Spytaliśmy go, czy jego obecność w nadzorze spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika należy wiązać z pożyczką, której fundusz miał udzielić Karkosikowi. - Niekoniecznie. Tak się składa, że zasiadam w radach nadzorczych kilku spółek - mówi Śliwiński.

Czy jakakolwiek pożyczka może wstrząsnąć imperium Karkosika. - Jestem jednym z niewielu znaczących inwestorów giełdowych, którzy mają tak niskie zadłużenie. Nigdy nie przekracza 15 proc. wartości moich aktywów - mówi R. Karkosik.

"Zawistników nie brak"

Inwestor nie pozostaje bierny. W związku z naszymi pytaniami wystosował wczoraj oświadczenie, w którym jednoznacznie zdementował plotki. Zawiadomił także Komisję Nadzoru Finansowego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - W związku z próbami kolportowania na przełomie kwietnia i maja w środkach masowego przekazu (...) nieprawdziwych informacji dotyczących mojej kondycji finansowej i spółek z mojej grupy kapitałowej stanowczo stwierdzam, że działania tzw. informatorów mają charakter świadomej manipulacji informacją - napisał R. Karkosik.

Komu może zależeć na spadku wartości akcji firm należących do inwestora? Podejrzenia padają m.in. na byłych pracowników Karkosika. Ale nie tylko. - Sądzę, że jest kilka podmiotów zainteresowanych zbiciem kursów. Mogą to być chociażby osoby, które są zainteresowane kupnem Impexmetalu. Zresztą zawistników na rynku nie brakuje. Prawdę mówiąc jestem zaskoczony i oburzony skalą pomówień - kończy Roman Karkosik.

Elliott Associates

Ostry gracz

Elliott Associates to amerykańska firma, zarządzająca aktywami o wartości 10,5 mld USD. Została założona w 1977 r. przez bankiera inwestycyjnego Paula Singera. Specjalizuje się w zakupie korporacyjnych papierów dłużnych oraz przejmowaniu spółek, które mają problemy

finansowe. Fundusze Elliotta

kupują zwykle papiery dłużne ze znacznym dyskontem w stosunku do wartości nominalnej.

Następnie próbują wszelkimi metodami wyegzekwować zapłatę całej kwoty, łącznie z odsetkami. W Polsce Elliott jest znany m.in. jako jeden z obligatariuszy Elektrimu. Ale nie tylko. To Elliott zmusił koncern Pernod Ricard do podwyższenia ceny w wezwaniu na akcje Agrosu. Wspomagał też założyciela Wirtualnej Polski w walce z TP o zapłatę za udziały w portalu. Fundusz ma 64 proc. kapitału NFI Octava i 30 proc. Domu Maklerskiego Ipopema, który był m.in. oferującym akcje Alchemii.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego