Dziś odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Głównym punktem obrad jest wybór brakujących członków rady nadzorczej KDPW z listy kandydatów wyselekcjonowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa. W otwartym konkursie resort wybrał sześć osób (wśród nich m.in. Piotr Sieradzan z zarządu PTE Pocztylion czy prof. Wiesław Dębski z Uniwersytetu Łódzkiego).

Uzupełnienie składu rady to niejedyne zadanie, jakie stoi przed akcjonariuszami KDPW (akcje są równo podzielone między Skarb Państwa, GPW i Narodowy Bank Polski). Od kilkunastu tygodni trwa spór między MSP a bankiem centralnym. Resort chce bowiem zmusić NBP do sprzedaży należących do banku akcji. Rząd przyjął niedawno projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zgodnie z którą po 18 miesiącach w NBP nie będzie mógł wykonywać żadnych praw z akcji Krajowego Depozytu.

Instytucja zarządzana przez Sławomira Skrzypka nie zgadza się na takie rozwiązanie. Przypomina, że w wielu krajach spółki prowadzące depozyt nadal należą w części (nawet do 60 proc.) do banków centralnych. - Przedmiotem operacji polityki pieniężnej lub ich zabezpieczeniem są papiery wartościowe rejestrowane w depozycie. Między innymi z tych względów, do 1999 r., kiedy weszła wspólna waluta, w bardzo wielu krajach "starej" Unii istniał bezpośredni nadzór właścicielski banków centralnych nad spółkami zarządzającymi systemami depozytowo-rozliczeniowymi. Po wejściu do strefy euro banki centralne w tych krajach rezygnowały z udziałów w centralnych depozytach. Tłumaczono to m.in. tym, że banki w danym kraju mogły deponować papiery wartościowe wyrażone w nowej walucie w różnych depozytach, a nie głównie w centralnym depozycie danego kraju, z drugiej zaś strony decyzje dotyczące polityki pieniężnej przeniesiono z krajowych banków centralnych do EBC - tłumaczy Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP i wiceprzewodniczący rady nadzorczej KDPW. - W naszej opinii, m.in. z tych względów, do czasu wejścia Polski do strefy euro bezpośredni nadzór właścicielski NBP nad KDPW jest potrzebny - dodaje.

Czy konflikt między MSP a bankiem centralnym będzie tematem obrad NWZA? - To nie jest dla nas miejsce do tego typu dyskusji. Projekt zmian w ustawie o obrocie przyjął już rząd, a merytorycznie odpowiedzialnym za tę inicjatywę jest resort finansów. Dlatego czekamy, aż dyskusja na ten temat rozwinie się na nowo w Sejmie - mówi Adam Tochmański.