Gorący okres ARiMR

Aktualizacja: 27.02.2017 15:09 Publikacja: 14.05.2008 00:37

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła do 10 maja ok. 900 tys. wniosków od rolników o dopłaty do gruntów. Według szacunków o takie dopłaty będzie się ubiegało ok. 1,45 mln gospodarstw. Termin składania dokumentów upływa 15 maja.

Jak poinformował w poniedziałek Paweł Wojcieszak z biura prasowego ARiMR, Agencja ocenia, że wnioski złoży w najbliższych dniach 500-550 tys. rolników.

W ubiegłym roku o przyznanie dopłat bezpośrednich ubiegało się 1 mln 452 tys. gospodarstw rolnych.

Do składania wniosków zachęcał też w radiu Marek Sawicki, minister rolnictwa. Zwrócił on uwagę, że nawet złożenie błędnie wypełnionego wniosku nie oznacza, że wnioskujący nie otrzyma dopłat z Unii Europejskiej.

Po 15 maja Agencja będzie przyjmowała wnioski jeszcze przez kolejne 25 dni, czyli do 9 czerwca 2008 r. Od tego czasu należna dopłata będzie jednak pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.

Wojcieszak poinformował, że wobec tego, iż wnioski złożyło dopiero ok. 62 proc. gospodarstw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła godziny urzędowania, a także uruchomiła dodatkowe punkty przyjmowania wniosków. Rolnicy mogą także składać dokumenty w ok. 160 urzędach gminnych. Najwięcej dodatkowych punktów jest w woj. podkarpackim i świętokrzyskim.

Zgodnie z unijnymi przepisami dopłaty za 2008 r. będą wypłacane od 1 grudnia br. do 30 czerwca 2009 r. Wysokość dopłat na 2008 r. będzie znana w październiku.

PAP

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego