MEL sprzeda projekty w Polsce

Inwestycje w centra handlowe w Rosji, Turcji czy na Ukrainie są bardziej opłacalne niż w Polsce - uważają Austriacy. Dlatego deweloper Meinl European Land z Wiednia może pozbyć się polskich nieruchomości

Aktualizacja: 27.02.2017 15:11 Publikacja: 16.05.2008 08:46

Austriacki deweloper Meinl European Land (MEL) przymierza się do sprzedaży centrów handlowych w Polsce. W naszym kraju Austriacy mają 16 obiektów, w tym m.in. warszawskie centra handlowe Reduta i Targówek. Polskie aktywa należące do dewelopera z Wiednia wyceniane są na blisko 600 milionów euro (2,02 mld zł). Sprzedaż nieruchomości w Polsce to część planów koncernu związanych ze zwiększeniem zaangażowania na Wschodzie.

Europa Środkowa na sprzedaż

- Widać spory potencjał w niektórych rynkach, ale w paru miejscach musimy zastanowić się nad wyjściem z inwestycji - powiedziała na wiedeńskim briefingu Rachel Lavine, świeżo mianowana prezesem MEL. Jej zdaniem, najbardziej atrakcyjne są Rosja, Ukraina oraz Turcja. Deweloper rozgląda się również za wejściem z projektami do Armenii, Gruzji oraz Kazachstanu. Z kolei w krajach Europy Środkowej - jak wynika ze słów Lavine - spółka będzie sprzedawać nieruchomości. Przedstawiciele MEL odmówili wczoraj komentarza na temat tego, kiedy firma zacznie się wycofywać z inwestycji w Polsce.

Wiele wskazuje na to, że na centra handlowe należące do Austriaków nie skuszą się obecni na GPW deweloperzy, którzy inwestują w tym segmencie. W Globe Trade Center dowiedzieliśmy się, że spółka nie jest zainteresowana tymi obiektami. Zakup istniejących centrów nie znajduje się też w strategii Plaza Centers, która skupia się na tworzeniu projektów od podstaw. Podobne założenia będą kierować działalnością Echo Investment. W prezentowanym wczoraj programie inwestycyjnym spółki jej władze nie przewidują angażowania się w gotowe projekty.

Myślą o GPW ?

Oprócz określenia nowych kierunków inwestycji, MEL stoi też przed wyborem drugiego rynku notowań. Obecnie papierami dewelopera handluje się na giełdzie w Wiedniu, gdzie spółkę wyceniano wczoraj na 2,4 mld euro. Latem ubiegłego roku MEL zapowiedział, że rozważa wejście na warszawski parkiet, ale nie podał wówczas, kiedy można byłoby oczekiwać jego debiutu. Nadine Gilles, odpowiedzialna za relacje inwestorskie w MEL, nie skomentowała wczoraj kwestii wejścia dewelopera na GPW.

Do zmian w koncernie doszło od momentu pojawienia się nowego inwestora. Blisko 800 mln euro włoży w MEL spółka CPI/Gazit Holdings, której współwłaścicielami są: Gazit-Globe, jedna z największych grup notowanych na giełdzie w Tel Awiwie, oraz fundusze zarządzane przez Citi Property Investors, nieruchomościowe ramię Citigroup.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego