Do 5,59 mld USD, czyli aż o 42,8 proc., zmniejszyła się w pierwszym kwartale wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Rosji w stosunku do takiego samego okresu zeszłego roku.
Spadły również inwestycje obcego kapitału w rosyjskie akcje i obligacje. Miały one wartość 107 mln USD, o 44 proc. mniejszą niż w I kwartale
2007 r. Całość zagranicznych inwestycji spadła aż o 30 proc., do 17,3 mld USD.
Analitycy tłumaczą tak znaczący spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych zmniejszeniem światowego zainteresowania rynkami wschodzącymi, związanym z kryzysem kredytów hipotecznych.
Najwięcej w pierwszym kwartale zainwestowały podmioty z Cypru (23 proc. całości inwestycji zagranicznych), Holandii (18,6 proc.) i Luksemburga (13,5 proc.). W tych krajach bardzo często rosyjscy obywatele zakładają spółki, które korzystają z funkcjonującego tam korzystnego prawa i za ich pośrednictwem inwestują swoje pieniądze w ojczyźnie.