Akcjonariusze polskich spółek czasami irytują się, widząc dużą zmienność kursów poszczególnych walorów wywołaną przez wydarzenia mające miejsce daleko od naszego kraju. Jednak to właśnie wystąpienia szefa Fedu Bena Bernanke i sekretarza skarbu Henry?ego Paulsona przed Kongresem USA były we wtorek prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem dla rynków akcji. Nie dziwi opór niektórych przedstawicieli senackiej komisji bankowej wobec planów przeznaczenia 700 miliardów dolarów na wykup instrumentów finansowych powiązanych z kredytami hipotecznymi. Jednak rozsądnie brzmiał również głos Bena Bernanke, że zastosowanie ceny zbliżonej do wartości "hold to maturity" (trzymanie do wykupu) uchroni rynek przed osłabieniem bilansów banków i jednocześnie zapewni, że straty amerykańskich podatników będą minimalne.

Przed otwarciem wczorajszej sesji na GPW w Warszawie zaczęły się poprawiać nastroje na rynkach azjatyckich, na co niewątpliwy wpływ miała informacja o zainwestowaniu przez fundusz Warrena Buffetta 5 mld USD w akcje banku Goldman Sachs. Warto pamiętać, że Buffett był jednym z pierwszych znanych inwestorów giełdowych, który przed miesiącami ostrzegał przed zagrożeniami dla notowań akcji, płynącymi z rynku kredytów typu "subprime".

Wspomniane wydarzenia, mające miejsce w nocy z wtorku na środę, przełożyły się na uspokojenie nastrojów na otwarciu wczorajszej sesji na GPW. Po wyraźnych spadkach we wtorek, wczoraj indeksy przez cały dzień pozostawały blisko poziomów zamknięcia. Spośród największych spółek wyróżniał się TVN, dzięki ujawnionej rano rekomendacji "kupuj", wydanej przez analityków UniCredit CA IB. Inwestorzy docenili też plany konsolidacji branży paliwowej, co przełożyło się na zwyżki Lotosu i PKN Orlen. Zmiany cen wspomnianych walorów nie miały decydującego wpływu na notowania WIG20, który zmieniał się wczoraj jedynie w niewielkim zakresie. Podobnie zachowywały się mWIG40 i sWIG80. Można odnieść wrażenie, że na giełdzie zapanował stan oczekiwania na to, co wyniknie z ujawnionego planu pomocy dla spółek finansowych za Atlantykiem.

analityk, DM Penetrator