Badania efektywności audytu* dla jednostek wykazały, że finansowa kadra zarządzająca uznaje, że największą zaletą badania sprawozdań finansowych jest weryfikacja prawidłowości ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych (prawdopodobnie rozumiane jako asekuracja ich ryzyka) oraz spełnienie wymogów prawnych (tak uznało ponad 70 proc. respondentów). Za ważną uznano również rolę biegłych rewidentów w wykrywaniu nadużyć (ponad 50 proc. respondentów). Natomiast w zakresie zagadnień takich jak: pozyskanie dodatkowych informacji zarządczych, spełnienie potrzeb informacyjnych inwestorów, usprawnienia kontroli wewnętrznej, identyfikacja rodzajów ryzyka i wspomaganie systemów zarządzania, rolę audytora doceniło już tylko 22 – 33 proc. respondentów; w tym w zakresie wspomagania głównych procesów biznesowych – 33 proc., jakości procesu zarządzania i nadzoru – 32 proc., jakości współpracy z kooperantami – 22 proc.
Polemizować można, czy pozytywna ocena przez ok. 30 proc. respondentów wpływu badania sprawozdania na jakość systemów zarządzania procesami biznesowymi i efektywność jednostki to dużo czy mało. Stawiam jednakże tezę, że tę wartość oceny można istotnie zwiększyć, z tym że celem tych działań powinno być realne przełożenie rewizji sprawozdań finansowych na wartość dodaną dla jednostki poprzez wzrost jej efektywności i wartości dla akcjonariuszy przy niezwiększonej skali ryzyka inwestycyjnego.
[srodtytul]3. Możliwości wykorzystania technik rewizji w procesach monitorowania ryzyka[/srodtytul]
Choć zadaniem biegłego rewidenta w procesie badania sprawozdania finansowego jest wyłącznie jego ocena, to w toku realizowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami czynności rewizji (MSRF 315) dokonuje on również procedur poznania jednostki w każdym obszarze i identyfikacji ryzyka.
Procedury te rozpoczynają się od poznania branży i jej regulacji na tle ogólnego stanu gospodarki, tj. rynku, konkurencji, technologii, specyfiki regulacji podatkowych i prawnych. Następnym zagadnieniem jest poznanie specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, tj. wykorzystywanych zasobów, zatrudnienia, nakładów na rozwój, inwestycji, w powiązaniu ze źródłami i strukturą finansowania itp.
W tym kontekście audytor identyfikuje cele i strategie jednostki oraz ryzyko ją obciążające. Wydawałoby się więc, że audytor powinien być naturalnym partnerem organów spółki w zakresie identyfikacji rodzajów ryzyka i zarządzania nimi. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a przyczyną prawdopodobnie jest nieświadomość organów spółek w zakresie technik rewizji realizowanych przez audytora, brak wiary w jego kompetencje menedżerskie – inne niż w wąskim aspekcie rachunkowym. Z drugiej strony nie jest zadaniem audytora sporządzenie raportu o ryzykach jednostki.