Osiągnięto wstępne porozumienie pozwalające na restrukturyzację zadłużenia finansowego Grupy Kopex i zakup spółki przez dotychczasowego konkurenta na rynku maszyn górniczych - spółkę Famur
Jeszcze kilka tygodni temu losy Kopeksu wisiały na włosku. Negocjowany o wielu tygodni plan restrukturyzacji zadłużenia spółek grupy Kopex - potentata branży górniczej - z wierzycielami został odrzucony przez jeden z banków, które finansują Kopex. Jak ujawniła „Rzeczpospolita" chodziło o Pekao SA. Dziś po kilkumiesięcznych negocjacjach, zostały podpisane Kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego Kopex S.A. oraz jej wybranych spółek zależnych (tzw. term sheet), określające kierunek restrukturyzacji zadłużenia Grupy Kopex. Pozwoli to odsunąć ryzyko upadłości Kopeksu.
Podpisany term sheet zarysowuje kluczowe kierunki i założenia działań restrukturyzacyjnych, przewidujących m.in. spłatę zadłużenia ze środków wypracowanych z działalności operacyjnej oraz w wyniku zbywania aktywów, których wartość jest niewystarczająca dla zaspokojenia wszystkich zobowiązań narosłych w ramach Grupy Kopex. - Program restrukturyzacji całej Grupy Kopex, jak i jego realizacja, są wymagane przez banki, aby utrzymać dalsze finansowanie Kopeksu - mówi Czesław Kisiel, prezes TDJ S.A. - Co więcej, banki oczekują od nas, jako Inwestora, że zaraz po przejęciu kontroli nad Kopeksem, w pełni zaangażujemy się w realizację tego programu wierząc, iż jedynie dzięki zasobom, doświadczeniu i know-how TDJ jest możliwy sukces pełnego wykonania jego założeń.
Grupa TDJ zadeklarowała finansowanie ratunkowe w wysokości do 100 mln zł. - Większość kwoty z ceny zapłaty za zakup kolejnego pakietu akcji od pana Krzysztofa Jędrzejewskiego, tj. 60 mln zł, trafi bezpośrednio do Kopeksu na spłatę kredytów - dodaje prezes Kisiel.
Podpisanie porozumienia nie kończy rozmów i prac nad ostatecznym kształtem restrukturyzacji długu Grupy Kopex, której szczegółowe warunki oraz przebieg zostaną uzgodnione dopiero w umowie restrukturyzacyjnej.