Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dziś stanowisko w związku z implementacją unijnej dyrektywy MiFID II. Według nadzorcy jej wdrożenie do polskiego prawa powinno się wiązać między innymi z „wprowadzeniem przepisu, który ograniczy wysokość wynagrodzenia stałego pobieranego przez TFI za zarządzanie FIO lub SFIO do nie więcej niż 2 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku, przy jednoczesnym uzależnieniu poziomu wynagrodzenia od rodzaju polityki inwestycyjnej funduszu oraz profilu zysku i ryzyka funduszu".
KNF jest również za „wprowadzeniem przepisów ustalających maksymalną wysokość opłaty manipulacyjnej za odkupienie jednostek uczestnictwa – na poziomie 2 proc. wartości środków wypłacanych uczestnikom z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa".
Nadzór postuluje ponadto, żeby „wprowadzić jednolity system regulacji w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego w odniesieniu do banków, firm inwestycyjnych oraz dystrybutorów zrównujący usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych".
O pomyślę KNF na obniżenie opłat w funduszach jako pierwszy poinformował „Parkiet". Zapisy o ograniczeniu kosztów funduszy nie znalazły się w opublikowanym do tej pory przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy zmieniającej ustawę o obrocie instrumentami finansowymi, który implementuje MiFID II.