Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Technologiczni giganci Microsoft oraz Alphabet (do którego należy Google) negatywnie zaskoczyli rynek wynikami po III kw. oraz prognozami na następne miesiące. Jeśli do tego grona w środę dołączy Apple, w następnych dniach można spodziewać się na światowych giełdach fali przeceny.
W I kw. 2023 roku obrotowego zakończonym we wrześniu przychody producenta m.in. systemu operacyjnego Windows sięgnęły 50,1 mld dolarów, co oznacza 11 proc. wzrost względem poprzedniego roku. Zysk operacyjny podskoczył o 6 proc., do 21,5 mld dolarów. Co ciekawe, zysk netto skurczył się o 14 proc., do 17,6 mld dolarów. Choć rezultaty te były zgodne z oczekiwaniami analityków, to zarząd Microsoftu zdecydował się obniżyć prognozy dotyczące aktualnego kwartału. Przychody mają sięgnąć maksymalnie 53,4 mld dolarów, choć eksperci spodziewają się rezultatu opiewającego na 56,1 mld dolarów. Minimalnie ma skurczyć się również marża operacyjna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.