Społeczeństwa Zachodu są chore

– Prucie euro jest zbyt niebezpieczne – bo nitek do sprucia jest bardzo dużo. Może to trochę apokaliptyczna wizja, ale mogłoby to się skończyć zmianami granic w Europie. Wcale nie jest pewne, czy od Hiszpanii nie odłączyłaby się Katalonia z Krajem Basków, a Północ Włoch nie odcięłaby się od Południa, nie chcąc już na nie płacić. To jest apokaliptyczne, ale nie całkiem nierealne – mówi „Parkietowi" Paul Dembiński, ekonomista z Uniwersytetu we Fryburgu, szef think-tanku Observatoire de la Finance.

Aktualizacja: 12.02.2017 17:43 Publikacja: 25.09.2012 06:00

Paul Dembinski, urodzony w Polsce, ale od wielu lat mieszkający w Szwajcarii ekonomista. Wykłada na 

Paul Dembinski, urodzony w Polsce, ale od wielu lat mieszkający w Szwajcarii ekonomista. Wykłada na  Uniwersytecie we Fryburgu. fot. R. Gadziński

Foto: Archiwum

Prognozuje on, że strefa euro zostanie uratowana przed upadkiem, ale potrzebne będą do tego poważne zmiany instytucjonalne. Tymczasem, jego zdaniem, podstawowy problem światowej i europejskiej gospodarki nie został jeszcze nawet zdiagnozowany. – Fundamentalny problem sprowadza się do tego, że mamy do czynienia ze społeczeństwami chorymi:  na samotność, na długowieczność i związaną z tym chorobliwość, na stresy i strachy egzystencjalne, na niewychowaną – choć wykształconą – ale i bezrobotną młodzież. Uspołecznione koszty funkcjonowania tak schorowanych społeczeństw są już astronomiczne i ciągle rosną. Prowadzi to do jasnej konkluzji: model finansowania się skończył, a wraz z nim pewien schemat rozwoju gospodarczego się wypalił.

Obecny model się wypalił

- rozmowa z Paulem Dembinskim dostępna na

ekonomia24.pl

Dembinski wskazuje na konieczne kroki, potrzebne do wyjścia z kryzysu: średnioterminową konsolidację fiskalną, większą racjonalność wydatków socjalnych, reformy rynku pracy i regulację rynków finansowych.

Widzi również niebezpieczeństwo dla Zachodu, związane z merkantylistyczną polityką Chin przejawiającą się m.in. w manipulacji kursem juana.  – Gdy raz chiński sposób wyznaczania kursu juana został przyklepany, to odwrót od stanu jest już bardzo trudny, ale może się okazać konieczny – wskazuje Dembinski.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową