Maszyny lepsze od ludzi

W branży hedgingowej w tym roku, najgorszym w historii, dobrze radzi sobie tylko jedna grupa funduszy.

Publikacja: 16.06.2016 10:36

Maszyny lepsze od ludzi

Foto: Bloomberg

Fundusze posługujące się modelami komputerowymi, dokonujące wyboru akcji do portfela kierując się takimi czynnikami jak skala czy momentum (akcje mocno rosną bądź spadają) są jedyną kategorią wśród funduszy hedgingowych, które w tym roku kupowały akcje, wynika z danych szwajcarskiego banku Credit Suisse Group.

Opłaciło się to, kiedy nowojorski indeks szerokiego rynku Standard&Poor's500 zbliżył się do rekordu wszech czasów, a menedżerowie tradycyjnych funduszy wówczas pozbywali się akcji.

W pierwszym kwartale strategia momentum (kupowanie akcji, które od pewnego czasu mocno drożeją oraz krótka sprzedaż taniejących) przestała funkcjonować, ale później nastąpiło odbicie cen surowców energetycznych i fundusze komputerowe skorzystały na tym rajdzie, który przegapili zarządzający kierujący się analizą fundamentalną, wskazuje Mark Connors, zajmujący się w Credit Suisse oceną ryzyka w skali globalnej. A wówczas akcje spółek energetycznych podrożały o 250 miliardów dolarów.

Jeden z elementów analizy ilościowej koncentruje się na szybkości zmian cen, a ilość wyrażona jest współczynnikiem zmiany. - Kiedy współczynnik zmiany cen poszybował z 30 do 70 proc komputery to wychwyciły, a zarządzający mogli zlikwidować pozycje krótkie i zając długie - wskazuje Connors. Wyjaśnia, że zarządzający kierujący się analizą fundamentalną mają „wolniej działający spust", gdyż analizują dane kwartalne, presję konkurencyjną i inne dane o dynamice branży i spółki.

Od lutowego dołka fundusze komputerowe monitorowane przez Credit Suisse Group ekspozycję na akcje zwiększyły o 11 pkt proc., a tradycyjne fundusze hedgningowe zmniejszyły zaangażowanie w walory udziałowe o 1 pkt proc. W tym samym czasie Standard&Poor's500 zyskał nawet 16 proc. zwiększając roczną stopę zwrotu funduszy komputerowych do 8 proc. Najlepsze tradycyjne fundusze hedgingowe w najlepszym wypadku miały płaskie rezultaty inwestycyjne.

Fundusze komputerowe kierują się m. in. takimi danymi jak wartość i momentum, zwraca uwagę Abhra Banerji, szef ilościowych analiz w Evercore ISI. Ponieważ, jak zauważa, wyprzedaż akcji wrażliwych na ceny surowców była gwałtowna to w funduszach komputerowych wartość prawdopodobnie była sygnałem zakupu.

- Wartościowy składnik modelu powinien sugerować zajęcie długiej pozycji na akcjach energetycznych sześć miesięcy temu. Składnik momentum "modelu sygnalizowałby jej zajęcie obecnie, wyjaśnia Banerji.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?