Traderzy szukają jeszcze większych frajerów

Tak dzieje się na rynku o wartości wielu bilionów dolarów.

Aktualizacja: 17.06.2016 14:45 Publikacja: 17.06.2016 12:33

Traderzy szukają jeszcze większych frajerów

Foto: Bloomberg

By zarobić na dzisiejszym rynku obligacji trzeba znaleźć kogoś , kto w otoczeniu spadających do rekordowo niskiego poziomu rentowności zechce kupić te walory. W przypadku rządowego długu o wartości ponad ośmiu bilionów dolarów jest ona ujemna. Inwestorzy, którzy decydują się na kupno tych papierów nie chcą tak po prostu tracić pieniędzy, kiedy szukają bezpiecznego schronienia, gdyż liczą, iż zawsze znajdzie się inny trader gotowy zapłacić jeszcze wyższą cenę.

- To przypomina grę w gorące krzesła. Działa dopóki gra muzyka - komentuje Gennadiy Goldberg, strateg w nowojorskiej firmie finansowej TD Securities. Ostrzega on, że inwestorzy igrają z ogniem, gdyż kiedy rentowności ostro pójdą w górę poniosą oni ogromne straty, ponieważ nie posiadają buforów.

Rentowności obligacji rządów Japonii, Niemiec i Szwajcarii spadły do rekordowo niskich poziomów, a ostatnio popyt na ten dług jeszcze się zwiększył, kiedy w środę amerykański Fed utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i obniżył projekcję odnośnie do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, Następnego dnia Bank Japonii także nie zmienił swojej polityki jednocześnie prognozując, iż inflacja w tym kraju może być zerowa lub nawet ujemna.

Rentowność referencyjnych dziesięcioletnich obligacji amerykańskiego skarbu wzrosła o 0,01 pkt proc. do 1,58 proc. Rekordowo niska - na poziomie 1,38 proc. - była w lipcu 2012 roku.

W tym roku do minionej środy globalny dług rządowy podrożał o 5,5 proc., najbardziej w takim okresie od 1995 roku , wynika z danych Bank of America. Ekonomiści tego się nie spodziewali, gdyż prognozowali wzrost rentowności.

Obawy związane ze spowolnieniem wzrostu światowej gospodarki i możliwym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podbiły rentowności obligacji niektórych państw do niespotykanego dotąd poziomu. Japońskie dziesięciolatki mają rentowności minus 0,21 proc., australijskie mniej niż 2 proc., niemieckie zaś poniżej zera. . Nawet 30-letnie obligacje Szwajcarii na krótko zjechały w strefę ujemną , co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia.

Ujemne rentowności maja też obligacje korporacyjne o wartości ponad 100 miliardów dolarów. Są wśród nich papiery francuskiego potentata farmaceutycznego Sanofi i koncernu naftowego Royal Dutch Shell. W tym roku długi firm zaczął skupować Europejski Bank Centralny, co także podbiło ceny.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?