Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Cięcia podatków, planowany wzrost wydatków budżetowych oraz zmniejszanie sumy bilansowej przez Fed doprowadzą w tym roku do silnego wzrostu potrzeb pożyczkowych amerykańskiego rządu federalnego. Analitycy Deutsche Banku szacują, że Departament Skarbu może wyemitować w tym roku nawet 1,15 bln USD długu, gdy przez cały 2017 r. wyemitował 559 mld USD. Podobne prognozy przygotowali analitycy Wells Fargo. Spodziewają się oni, że zarówno w 2018, jak i w 2019 r. Departament Skarbu wyemituje dług wart około 1 bln USD. Czy popyt na rynku okaże się jednak wystarczająco duży, by wchłonąć tak wielką górę długu?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.