Analiza poranna – Czy Powell powtórzy ubiegłotygodniowy przekaz?

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, które w przypadku technologicznego Nasdaqa sięgały nawet 1%.

Publikacja: 08.11.2023 12:14

Analiza poranna – Czy Powell powtórzy ubiegłotygodniowy przekaz?

Foto: parkiet.com

Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy utrzymują się w pobliżu poziomu odniesienia. Wśród czynników ryzyka, jakie pojawiają się na rynku wymienia się zaplanowane na dziś przemówienia przedstawicieli Fed. Głos zabierze także Jerome Powell, a inwestorzy obawiają się utrzymania jastrzębiego tonu i determinacji w walce z inflacją. Taki przekaz może przełożyć się na częściową realizację zysków, jakie pojawiły się od ostatniego posiedzenia FOMC. Jeśli jednak szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej po raz drugi wypowie się w łagodnym tonie, to może dodać paliwa do wzrostów.

Na rynku walutowym dolar odbija na wartości, a kurs EURUSD spada poniżej 1.07. Przekłada się to także na kurs USDJPY, który wychodzi powyżej 150 budząc niepokój wśród japońskich władz. Wszystkie waluty z grona G10 tracą wobec dolara, a najmocniej funt szterling.

Dziś najważniejszym wydarzeniem na krajowym podwórku jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej i oczekiwana przez zdecydowaną większość obserwatorów 25-punktowa obniżka stóp. Argumentem za takim scenariuszem jest dalszy spadek inflacji. Takim ruchem RPP powinna też odeprzeć zarzuty o upolitycznienie poprzednich obniżek przed wyborami. Rada Polityki Pieniężnej będzie także bogatsza o wyniki najnowszych projekcji makroekonomicznych. Kontynuowanie obniżek stóp może być dziś ryzykiem w dół dla złotego. Polska waluta o poranku i tak już umiarkowanie traci przez silniejszego dolara.

Największe zmiany w ostatnich godzinach pojawiły się na rynku ropy naftowej, która mocno potaniała wczoraj, a baryłka WTI spadła do okolic 77 USD. To najniższe poziomy od lipca. Pojawiły się kolejne sygnały hamującego popytu zarówno w USA, jak i w Chinach. Złoto także się koryguje. Choć konflikt na Bliskim Wschodzie nie zaostrza się, to jednak ryzyka geopolityczne z nim związane pozostają znaczne i w każdej chwili mogą się zmaterializować pchając notowania ponownie powyżej 2000 USD za uncję. Łagodny przekaz ze strony Fed też powinien przemawiać za takim scenariuszem.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC