Dzisiejsze dane o inflacji producenckiej poznały spadek z 1,1% r/r do 0,1% r/r przy oczekiwaniach zakładających 0,4% r/r. W przypadku bazowego wskaźnika PPI także obserwowaliśmy większy od oczekiwań spadek z 2,8% r/r do 2,4% r/r (przy szacunkach mówiących o 2,7% r/r). Dane przełożyły się nie tylko na kontynuację wzrostów na rynku akcji, ale także na dalszą słabość dolara. Kurs głównej pary walutowej zdołał przetestować dziś poziom 1,12 USD, znajdując się ponownie na najwyższych poziomach w tym roku. Wracając jednak do rynku akcji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynu poruszały się dziś jednostajnie w górę. Niemiecki DAX zakończył dzień w rejonach sesyjnych maksimów dodając 0,74%, z kolei francuski CAC40 zyskał 0,5%, a londyński FTSE100 zamknął sesję 0,32% wyżej.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych także obserwowaliśmy dziś wzrosty, choć ich skala była niewielka. Indeks zrzeszający dwadzieścia największych spółek zyskał jedynie 0,14%, podczas gdy WIG20 dodał 0,17%. Niemniej wydaje się, że utrzymanie się kursu WIG20 powyżej poziomu 2100 pkt, daje szansę na ruch w kierunku oporu przy 2200 pkt, to oczywiście przy założeniu, że pozytywny sentyment na rynku akcji w Europie nie ulegnie zmianie. Patrząc na poszczególne komponenty z WIG20, dobrze poradziły sobie akcje KGHM, JSW i CD Projekt, z kolei najmocniej przeceniły się walory Pepco, ALlegro i LPP.
Na Wall Street także dominuje dziś kolor zielony, główne indeksy giełdowe z USA notują wzrosty kolejny dzień z rzędu. W moemcie przygotowywanie tego komentarza najlepiej radzi sobie Nasdaq, który zyskuje ponad 1,2%, z kolei S&P500 i Dow Jones rosną odpowiednio 0,64% i 0,2%. Warto jednak zaznaczyć, że o ile ostatnio nastroje były kształtowane przez oczekiwania dotyczące decyzji Fed, tak teraz w centrum uwagi mogą znaleźć się raporty kwartalne spółek. Na Wall Street rozpoczyna się bowiem sezon publikacji wyników za II kw 2023 roku. Już jutro dane zaprezentują takie spółki jak JP Morgan, Citigroup, czy Wells Fargo.
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB