Spokojny początek tygodnia na rynku akcji

Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego nie przynosi większej zmienności na rynku akcji. Patrząc na główne indeksy giełdowe z Europy, zakres ruchów nie przekraczał raczej 0,5%. Wydaje się, że inwestorzy wyczekują aktualnie na środowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które mogą przesądzić o podwyżce stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu FOMC.

Publikacja: 10.07.2023 19:10

Łukasz Stefanik  Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Patrząc na poszczególne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX ostatecznie zakończył poniedziałkową sesję 0,45% wyżej, dokładnie tyle samo zyskał francuski CAC40, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,23%j, podczas gdy hiszpański IBEX 35 zamknął się 0,04% wyżej. Zielony kolor przeważał także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, choć skala wzrostów także była tutaj ograniczona. WIG20 i WIG30 zyskały niecałe 0,3%. Wśród największych spółek dobrze poradziły sobie walory Jastrzębskiej Spółki Węglowe (+2,7%), Dino Polska (+2,1%) i Alior Banku (+2%). Jednak, mimo sporych wzrostów na JSW, należy zauważyć, że jest to jedynie odreagowanie silnej przeceny z końcówki ubiegłego tygodnia. Samo pojawienie się pro wzrostowej formacji młota na interwale D1 może nie wystarczyć, ponieważ główny trend na tym walorze pozostaje spadkowy.

Jeśli chodzi o Wall Street, poniedziałkowa zmienność także nie powala. W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie Russell 2000, który rośnie 1,3%. Niemniej Dow Jones dodaje jedynie 0,4%, z kolei S&P500 notowany jest w rejonach poziomu odniesienia, podczas gdy technologiczny Nasdaq 100 traci 0,25%. Impas na rynkach akcji może potrwać do środy, kiedy opublikowane zostaną dane o inflacji CPI z USA. Oczekuje się, że inflacja konsumencka w USA pokaże spadek w czerwcu do 3,1% r/r z 4% r/r w maju. W przypadku wskaźnika bazowego CPI także oczekuje się spadku z 5,4% r/r do 5,0% r/r

O ile dziś nie zostały opublikowane żadne ważne dane makro, tak poznaliśmy kilka komentarzy członków banków centralnych. Dzisiejsze wypowiedzi prezes Fed z Cleveland wspierają obawy dotyczące przedłużenie cyklu zacieśniania polityki przed Rezerwę Federalną. Mester powiedziała, że utrzymujący się wysoki poziom bazowej presji inflacyjnej sprzyja scenariuszowi zakładającemu dalsze podwyżki stóp procentowych. Z kolei Michael S. Barr przestawił dziś plan, który zakładał zwiększenie wymogów kapitałowych dla największych banków, co ma być związane z ostatnimi problemami sektora. Należy także dodać, że w tym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników kwartalnych, dlatego też oprócz danych makro, inwestorzy będą śledzić wyniki poszczególnych spółek i tego, jak obecna polityka wpływa na ich zyski.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC