Dzień wskaźnik zakończył zwyżką o 0,4 proc. na poziomie 1948,83 pkt. Najlepiej spośród głównych wskaźników spisał się sWIG80 zyskując 0,9 proc. Obroty ogółem spadły o około 100 mln zł do 906 mln zł. Zniechęcone kiepskimi danymi DAX i CAC 40 nieco zniżkowały.
Ale w USA przecena była większa. S&P 500 zniżkował o 0,6 proc., a Nasdaq Composite o 0,2 proc. Dzisiaj w Tokio Nikkei 225 zyskał 0,8 proc. i zamknął się nad poziomem 30000 pkt.
PKB Polsce w I kwartale zaskakująco dobry
Kamil Cisowski, DI Xelion
Wtorkowa sesja rozpoczęła się w Europie od lekkich spadków, ale zgodnie z naszymi porannymi podejrzeniami większość indeksów na kontynencie szybko przebiła poziomy neutralne i przez kilka godzin notowała lekkie wzrosty. Zmienność pozostawała niska, co miało związek z wyczekiwaniem na dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i doniesienia z rozmów Biden-McCarty na temat podniesienia limitu długu. Te pierwsze zostały niestety ocenione jako lekko rozczarowujące, sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o zaledwie 0,4% m./m. (prognozy: 0,8% m./m.), a w ujęciu bazowym o 0,4% m./m. (prognozy: 0,5% m./m.). Odczyt jest jednak faktycznie lepszy niż wskazywałoby takie porównanie z uwagi na rewizję obu punktów odniesienia za ubiegły miesiąc o 0,3 pp. w górę. Dane potwierdzają ożywienie w amerykańskiej konsumpcji, ale pozostaje ono na razie bardzo umiarkowane. Solidnie wypadały przede wszystkim statystyki wydatków w barach i restauracjach. Nie zmienia to jednak faktu, że po danych globalne indeksy rozpoczęły ruch w dół, podobnie jak notowania kontraktów futures na amerykańskie indeksy, a finalnie zakończyły dzień korektą o skali od 0,11% (IBEX) do 0,42% (Stoxx 600).
Jeżeli chodzi o Polskę, wydarzeniem dnia były bez wątpienia dane o PKB, które całkowicie przyćmiły zgodny z oczekiwaniami spadek inflacji bazowej o 0, 1pp. do 12,2% r./r. Polski PKB spadł w I kwartale tylko o 0,2% r./r., co jest efektem bazy i sezonowości (mniejsza liczba dni roboczych niż przed rokiem). Dane odsezonowane pokazały bardzo solidny wzrost aktywności o 3,9% kw./kw., najwyższy od I kwartału 2022 r. Jest to duże pozytywne zaskoczenie, potwierdzające solidną kondycję polskiej gospodarki, na którą wskazywało wiele spółek GPW podczas ostatniego sezonu wynikowego. WIG20 wzrósł o 0,42%, mWIG40 o 0,07%, a sWIG80 o 0,91%. W takim otoczeniu zewnętrznym to świetny wynik, choć główny indeks nie zdołał wybić się silniej górą z konsolidacji. Cieszy na pewno dobre zachowanie małych spółek, którym przewodziły Ferro (+7,53%), PlayWay (+6,06%), Ryvu (+3,02%) czy Enter Air (+6,56%).