Powodem jest poprawa perspektyw dla rynku stali. Firma szacowała zysk netto za 2022 na poziomie 602 mln złotych i zamierza wypłacić 1,23 PLN dywidendy na akcję, jeśli ostateczne wyniki nie miną się z szacunkami. Perspektywy długoterminowe dla spółki Cognor mogą prezentować się pozytywnie pod warunkiem, iż utrzyma się tendencja wysokich cen stali oraz zwiększona liczba zamówień z sektora zbrojeniowego (ciężki sprzęt, czołgi).
Kalendarz makroekonomiczny w dniu dzisiejszym nie obfitował w liczne wydarzenia które w fundamentalny sposób mogłyby okazać się cenotwórcze, niemniej jednak rozpoczął się sezon publikacji wyników okresowych, część z nich poznamy już w tym tygodniu, w tym dużych banków jak Alior, PEKAO i mBank, więc można spodziewać się zwiększonej zmienności na akcjach spółek wchodzących w skład indeksu. Spadki z ubiegłego tygodnia spowodowane niepewnością związaną z wizytą prezydenta USA w Ukrainie i w Polsce oraz potencjalną reakcją strony rosyjskiej która mogłaby doprowadzić do eskalacji i tak już poważnego konfliktu. Rynek obawiał się również deklaracji, jakie mogą paść z ust Joe Bidena oraz tego, czy konflikt zmierza w stronę względnej normalizacji i są przebłyski nadziei na osiągnięcie jakiejś formy kompromisu, czy jednak obie strony są zdeterminowane, by twardo obstawać przy swoim stanowisku. Zdaniem wojskowych, w tym Gen. Waldemara Skrzypczaka możliwym scenariuszem jest ogłoszenie przez stronę rosyjską jednostronnego zawieszenia broni po przejęciu pełni władzy w obwodzie ługańskim i donieckim. Byłby to scenariusz wysoce niekorzystny dla strony ukraińskiej, zwłaszcza w obliczu sytuacji geopolitycznej i doznanych zniszczeń wojennych.
Niestety, rynki kapitałowe w tak dużym stopniu oczekują normalizacji na froncie wojennym, iż nawet taka forma “zgniłego kompromisu” mogłaby przez nie zostać odebrana pozytywnie i napędzić wzrosty, które nie dokonywałyby się (jak ma to miejsce obecnie) po ścianie strachu.
Maciej Kietliński
Ekspert Rynku Akcji, XTB