W cieniu grudniowego posiedzenia FOMC (Komentarz tygodniowy)

Globalne rynki akcji mają za sobą kolejny tydzień gry w cieniu grudniowego posiedzenia FOMC i oczekiwanej zmiany w polityce Fed.

Publikacja: 05.12.2022 08:15

W cieniu grudniowego posiedzenia FOMC (Komentarz tygodniowy)

Foto: AFP

Z perspektywy końca tygodnia widać, iż handel – zwłaszcza na Wall Street – sprowadził się do dwóch sesji, a dokładniej do dwóch części sesji środowej i piątkowej, które przesądziły na nastrojach i naprawdę wynikach indeksów. W środę rynek entuzjastycznie przyjął wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej, który potwierdził oczekiwania inwestorów, iż grudniowe posiedzenie FOMC przyniesie zredukowanie wielkości kroku na ścieżce zacieśniania dostępności kredytu. W istocie Jerome Powell powiedział również, iż faza luzowania dostępności kredytu jest odległą przyszłością, ale rynek zagrał w modelu szklanki w połowie pełnej i niemal skokowo podniósł ceny akcji. W przypadku Wall Street nic nie oddaje lepiej skali reakcji niż sesje środowe, które skończyły się zwyżkami S&P500 o przeszło 3 procent, a Nasdaq Composite o około 4,4 procent. Wcześniej - jak i później - rynki operowały w modelu sennego dryfu, który przerwany został dopiero comiesięcznymi danymi z rynku pracy w USA. Czytelnie lepszy od prognoz i cichych oczekiwań rynku raport Departamentu Pracy przyniósł skokowe przesunięcia na południe, ale w finale indeksy amerykańskie odrobiły właściwie całość poniesionych strat i o wyniku tygodnia przesądziła środowa odpowiedź na słowa Powella.

Zachowanie giełd w zakończonym tygodniu jednoznacznie wskazuje, iż rynki stale pozycjonują się pod zmianę w polityce Fed i operują w oczekiwaniu na grudniowe posiedzenie FOMC, które odbędzie się w połowie przyszłego tygodnia. Inwestorzy oczekują, iż Fed nie tylko zredukuje skalę podwyżki stóp procentowych z 75 punktów bazowych do 50 punktów bazowych, ale pozwoli wycenić koniec cyklu. Na chwilę obecną rynek Fed Fund Futures wskazuje, iż gracze najwyżej wyceniają przyszłą politykę Fed w scenariuszu jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych po 50 punktów bazowych i koniec cyklu na lutowym posiedzeniu FOMC. Na radarze pojawiają się też wyceny pierwszych obniżek stóp procentowych w IV kwartale przyszłego roku. Inaczej mówiąc po minionym tygodniu i na ledwie kilka sesji przed grudniowym komunikatem FOMC rynki znów grają w modelu, w którym operowały w połowie października, gdy część indeksów zaczęła budować dwumiesięczne fale wzrostowe, przez część inwestorów uznane za potencjalne początki nowych rynków byka lub przynajmniej dna bess, które nie zostaną już poprawione. Warto oczekiwać, iż bieżący tydzień i przyszły będą rozegrane w tym samym układzie sił, a kolejne skokowe przesunięcia przyniosą reakcje na odczyty inflacji PPI oraz CPI w USA i oczywiście sam komunikat FOMC.

Patrząc w dalszą przyszłość można założyć, iż odbywające się w połowie grudnia posiedzenie FOMC jest bramą do rozegrania rajdu Świętego Mikołaja i pojawienia się anomalii kalendarzowej znanej jako efekt stycznia. Klucze do tej bramy trzymają Powell i spółka, ale warto też pamiętać, iż pivot w polityce Fed jest wyceniany od połowy października, a część indeksów lokuje się na półrocznych maksimach. W praktyce rynek flirtuje ze scenariuszem, w którym dobre wieści od Fed mogą zmienić się w realizacje zysków. Zwłaszcza, iż na radarze rynków muszą być również konsekwencje agresywnej polityki Fed w 2022 roku, które dopiero zaczynają materializować się w gospodarce mniejszymi lub większymi recesjami w poszczególnych branżach i sumują w ryzyko recesji w gospodarce amerykańskiej w całości. Kontekst recesyjny jawi się zatem jako najważniejszy temat na 2023 rok, ale snując pesymistyczne scenariusze i zadając pytania o rozkład szans między miękkim i twardym lądowaniem gospodarki warto mieć na uwadze fakt, iż przyszłoroczna recesja w USA jest – prawdopodobnie - jedną z najbardziej oczekiwanych w historii. Rynek operuje w jej cieniu od dłuższego czasu, co oznacza również, iż recesja jest już uwzględniona w cenach akcji, jeśli nie w całości, to w znaczącej części.

Adam Stańczak

Analityk

DM BOŚ Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Najlepszy pierwszy kwartał od 2019 r.
Giełda
Bycze zakończenie kwartału na GPW
Giełda
Marzec czasem akcji
Giełda
Wzrostowe zamknięcie kwartału
Giełda
Inwestorzy udają się na święta w dobrych nastrojach
Giełda
Świetne dane z USA, świetna sesja na WIG20